BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

“Kino Music” do të sjellë kolonat zanore të filmave shqiptarë në Teatrin e Operës dhe Baletit

“Kino Music” do të sjellë kolonat zanore të filmave

Kolonat zanore më të bukura të filmave shqiptarë vijnë në koncertin, që do të zhvillohet në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Mbrëmjen e së premtes, “Kino Music” do të risjellë kolonat zanore të filmave shqiptarë, të punuara me mjeshtëri nga kompozitorë shqiptarë në një format që bashkon profesionistët e fushës dhe brezin e rinj të artistëve. “Emrat si Çesk Zadeja, Limos Disdari, Agim Krajka, Aleksandër Lalo, Feim Ibrahimi, etj, janë refreni i shumë brezave që me nostalgji ende i jetësojnë”, thuhet nga TKOB për këtë koncert që do të zhvillohet mbrëmjen e datës 24 nëntor në orën 19:00 në hollin koncertor. Nën dirigjimin e Gridi Krajës, koncerti zhvillohet me një orkestër që ka në përbërje të saj instrumentistë të njohur. Si dirigjent Gridi Kraja është i vlerësuar në aktivitetin e tij. Herë pas here nën drejtimin e tij janë zhvilluar koncerte të ndryshme që janë mirëpritur nga publiku, ku në vijim do të jetë dhe koncerti i së premtes. Një poster që lajmëron zhvillimin e koncertit i publikuar në faqen e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit ka dy filma të njohur prodhime të para viteve ‘90 në vendin tonë. “Lulëkuqet mbi mure” dhe “Skënderbeu”, ku kolonat zanore të tyre do të jenë pjesë  e këtij koncerti që premton një mbrëmje të veçantë në TKOB për artdashësit që do ta ndjekin. Ndër filmat e tjerë muzika e të cilëve do të jetë në koncert përmendim dhe “Ballë për ballë”, “Pylli i lirisë”, “Dueli i heshtur”, “Mësonjëtorja” apo dhe “Nëntori i dytë”.

 “Kino Music” në Javën Kulturore Kombëtare

Koncerti që do të sjellë kolonat zanore të filmave shqiptarë është në kudër të Javës Kulturore Kombëtare, ku po zhvillohen aktivitete të ndryshme. Java Kulturore Kombëtare është java përmbyllëse e programit të Javëve Kulturore Ndërkombëtare, të cilat edhe në këtë edicion të dytë, sollën në Shqipëri qindra aktivitete e artistë nga e gjithë bota. “Java Kulturore Kombëtare vjen me një program që mbart shpirtin shqiptar që këndon, vallëzon e krijon. Ju presin ditë plot emocione dhe ngjarje të paharrueshme”, thuhet në faqen e Javëve Kulturore Ndërkombëtare. Në programin e këtyre ditëve gjejmë ekspozita të ndryshme të artit, shfaqje filmash shqiptarë, koncerti në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, ligjërata e hapur rreth gjuhës shqipe, etj. Javët Kulturore Ndërkombëtare (JKN) është një nismë e Ministrisë së Kulturës, ku pas një programi të suksesshëm përgjatë vitit 2022, ministrja e Kulturës, Elva Margariti njoftoi disa muaj më parë se ky program do të vijonte edhe këtë vit. Edicioni i dytë i JKN nisi në maj e përfundon më 30 nëntor 2023. Javët Kulturore Ndërkombëtare, një nismë e re e Ministrisë së Kulturës, që shërben si një mundësi njohjeje, bashkëpunimi, shkëmbimi mes artistëve e padyshim pasurimi të jetës kulturore jo vetëm në kryeqytet, por në të gjithë Shqipërinë, si projekt u prezantua në janar të vitit 2022 në një takim me përfaqësues të trupit diplomatik në Tiranë.

 

 

Më të lexuarat