BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Kultura

Komedia “Nuse vetëm për letra” për problematikat që shoqërojnë emigrantët shqiptarë në Amerikë

Komedia “Nuse vetëm për letra” për problematikat

“Nuse vetëm për letra” një vepër shqiptare, që u soll në skenën teatrore nga teatri i Korçës. Vepra shkruar dhe me regji nga Leka Bungo u shfaq për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina” në Tiranë në festivalin e Teatrit Shqiptar “Moisiu”. Në këtë vepër interpretojnë aktorë të njohur, por edhe të rinj dhe bëhet fjalë për një komedi ku trajtohen ngjarje reale. “Nuse vetëm për letra” me regji nga Leka Bungo është komedi për problematikat që shoqërojnë emigrantët shqiptarë në Amerikë. Shfaqja flet për një familje shqiptare me origjinë nga fshati Boboshticë i qytetit të Korçës, e cila ka emigruar prej shumë vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe është rregulluar aty me shtëpi dhe dokumente të rregullta. Në qendër të veprës është Miss.Keth, vajza e familjes, rreth të 30-ave, e cila ka lindur në Amerikë, Spirka njerku i Keth dhe Jorgjia, e ëma, tashmë e vjetër dhe e sëmurë. Në këtë shfaqje të teatrit “Andon Zako Çajupi” në Korçë në role janë Guri Koço, Blerta Belliu, Zamira Kita, Juxhin Plovishti, Franc Bregu, Kristi Baçe, Astrit Hasani dhe Besfort Berberi. Skenograf Beqo Nanaj, as/ regjisore- Erjola Meta. Festivali në Tiranë nisi në datë 20 nëntor dhe deri tani në skenë janë shfaqur vepra të ndryshme teatrore. Më parë në fjalën e tyre, drejtuesit e teatrove tona, Adem Karaga (Teatri Shqiptar i  Shkupit), Altin Basha (Teatri Kombëtar i Shqipërisë) dhe Kushtrim Sheremeta (Teatri Kombëtar i Kosovës) theksuan rëndësinë e këtij festivali për zgjerimin e bashkëpunimit të vendeve tona në fushën e teatrit, ekipeve të brezave, atyre më të rinj dhe më me përvojë, shijeve estetike, takimeve dhe debateve me fokus përmirësimin. Festivali është mbajtur në Shkup vitin e kaluar, këtë vit në Tiranë dhe vitin e ardhshëm, në Prishtinë. Festivali i Teatrit Shqiptar “Moisiu” është një festival garues dhe do të mbahet deri në 27 nëntor në Tiranë.