BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

Koncert në ASH, me rastin e 100 -vjetorit të koncertit të parë të një orkestre filarmonike në Shqipëri

Koncert në ASH, me rastin e 100 -vjetorit të koncertit të

Aktiviteti për 100-vjetorin e koncertit të parë të një orkestre filarmonike në vendin tonë mblodhi në Akademinë e Shkencave  artistë, studiues dhe më gjerë. Koncerti “Crazy Night of Classical Music with Life and Music Concept Orchestra by Kledis Rexho” u zhvillua me një program të pasur muzikor me rastin e 100-vjetorit të koncertit të parë të një orkestre filarmonike në Shqipëri. Në këtë koncert që u zhvillua në Akademinë e Shkencave interpretuan artistët Marla Hoxha, Era Kume, Ionel Streba, Kledis Rexho, Albana Bajraktari dhe Tea Peti. Programi i koncertit në ASH përmbante vepra të kompozitorëve më të njohur në rang botëror si Mozart, Bach, Beethoven, Vivaldi, Shostakovitch e të tjerë, por edhe kompozitorë të mirënjohur shqiptarë si Avni Mula e Vaso Tole. Për këtë koncert që u zhvillua në ASH, Kledis Rexho u shpreh dhe për Ministrinë e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit që duke mbështetur koncertet e “Life and Music Concept Orchestra” sipas tij jep një kontribut për rrugëtimin e muzikantëve të rinj. “Është kënaqësi e veçantë të përcjellësh eksperiencën artistike prej gati 15 viteve në France, Monaco dhe Luxembourg, për fëmijë muzikantë kaq të motivuar dhe të talentuar”, tha Rexho ideatori i koncertit. Violinisti Kledis Rexho pasi mbaroi studimet e larta në Tiranë me rezultate të shkëlqyera, fitoi një audicion për t’u bërë pjesë e orkestrës filarmonike të Bosnje Hercegovinës. Por vazhdimësia e karrierës muzikore të Kledisit nuk do të bëhej në Ballkan, por në Francë. Në fillim duke vazhduar studimet me profesorë të konservatorëve Superiorë të Lyon-it dhe më pas të Parisit. Gjatë viteve të tij në Francë, Kledis ka shoqëruar solistë të klasit ndërkombëtar si Frank Peter Zimmerman, Nathalie Dessay, Renaud Capuçon, Ami Flammer, Olivier Charlier etj, dhe luan nën drejtimin e dirigjenteve si Paavo Jarvi, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivin, Marek Janowski, Cristian Macelaru, etj