BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Kultura

Koncerti “8 Marsi jam unë” në drejtimin e dirigjentit Oleg Arapi, këngë shqiptare dhe të huaja do të vijnë nën interpretimin e artistëve lirikë

Koncerti “8 Marsi jam unë” në drejtimin e dirigjentit Oleg

Artistët lirikë janë pjesë e koncertit “8 Marsi jam unë”. Një koncert që vjen nën drejtimin e dirigjentit Oleg Arapi dhe do të interpretojnë këngëtarë të njohur lirikë të skenës sonë. Koncerti të mërkurën më 6 Mars do të zhvillohet në kuadër të 8- Marsit dhe përmban një program të zgjedhur këngësh. Koncerti do të zhvillohet në sallën “Tonin Harapi” në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe do të interpretohen këngë shqiptare dhe të huaja, në vokalin e sopranos Renisa Laçka dhe tenorit Kastriot Tusha “Mjeshtër i Madh”. Solistët do të shoqërohen nga “SinfoArt Orkestra” në drejtimin e mjeshtrit, dirigjentit Oleg Arapi. Në koncert do interpretojë dhe pianisti i talentuar 7 -vjeçar, Heiden Musaraj. Dirigjenti Oleg Arapi thotë se në këtë koncert është një program i pasur muzikor. “Në kuadër të 8-Marsit, “SinfoArt” organizon koncertin “8 Marsi jam unë”. Në program janë këngë shqiptare dhe të huaja. Ndër këngët shqiptare që do të interpretohen: “Duan më shumë Shqipërinë”, “Valsi i lumturisë”, “Kur perëndon Dielli”, “Si Dukat i vogël je”, “Pranverë në Prishtinë”, “Margjelo””, tregon dirigjenti Oleg Arapi, për këtë koncert që realizohet me mbështetjen e Bashkisë Tiranë dhe donatorëve të tjerë. Koncerti që sjell në skenë zëra të njohur të muzikës lirike ka pjesë të tij dhe Heiden Musaraj 7 -vjeç në klasën e dytë. Por dirigjenti Oleg Arapi tregon se pianisti Musaraj 5 vjeç e gjysëm ka marrë pjesë te koncerti i “Tre Tenorëve” në Elbasan. “Pjesëmarrës në disa konkurse në të cilat ka marrë certifikata të vendeve të para dhe medalje. Ka qenë i ftuar në emisione televizive, spikat për veshin muzikor, memorie të fortë dhe virtuozitetin në tastierë”, tregon dirigjenti Oleg Arapi.

Koncerti i dytë këtë vit për dirigjentin

 Mjeshtri Oleg Arapi në aktivitetin e tij ka dirigjuar koncerte me solistë shqiptarë dhe të huaj. Por dirigjenti tregon se koncerti mbrëmjen e 6 marsit është i dyti për këtë vit. Oleg Arapi ka drejtuar formacione të ndryshme orkestrale në Avellino, Napoli , Salerno, Brindisi, Dibër të Madhe, Strugë, Prizren, Prishtinë, Sarajevë, në Katedralen Angleze, në Kapelën Perandorake në Shën-Petërsburg, etj. Ka drejtuar koncerte me orkestra filarmonike në Poloni, Moskë, Ukrainë, Ekuador, Pragë, Shenzhen Kinë, Mendoza Argjentinë, Kazan, Voronezh, Civitaniova në Itali. Repertori i dirigjentit përfshin veprat më të mira të kompozitorëve shqiptarë dhe atyre të huaj. Në 29 prill 2014 vuri në skenë premierën botërore të operës “La cartomante” të kompozitorit italian Salvatore Valente. Studiuesja Iwona A. Siedlaczek, në gazetën polake “Lublin Kulturë ” ka thënë se dirigjenti Oleg Arapi mund të quhet ambasador i kulturës muzikore i vendit të tij. Në prill 2013, dekorohet nga Akademia Internacionale “Imperiali” e Italisë, me medaljen “Ylli i artë”.