BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

Koncerti “Aromë gruaje” me krijimtarinë e autorëve Avni Mula dhe Kujtim Laro, si dhe me hite të tjera të këngës shqiptare dhe asaj botërore

Koncerti “Aromë gruaje” me krijimtarinë e autorëve

Krijimtaria e muzikore e autorëve të njohur shqiptarë, por dhe hite të këngës botërore do të vijnë përmes koncertit “Aromë gruaje”. Një koncert që do të bëjë bashkë artistë të njohur nën drejtimin e dirigjentit Oleg Arapi, ku vjen krijimtaria e autorëve Avni Mula, Kujtim Laro, etj, si dhe këngë të tjera të njohura. Koncerti do të zhvillohet më datë 7 mars në sallën “Tonin Harapi” të Liceut Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe dirigjenti Oleg Arapi tregon se është një program muzikor i zgjedhur. “Në kuadër të festave të 7 dhe 8 Marsit, shoqata “SinfoArt” me mbështetjen e Bashkisë Tiranë, organizon koncertin “Aromë Gruaje” kushtuar mësuesve dhe nënave. Në program të koncertit janë këngë kushtuar mësuesit, nënës, gruas, si dhe hite të ndryshme të këngës shqiptare dhe asaj botërore. I ftuar special i koncertit, këngëtari Neptun Gjata, me banim në Itali”, shprehet ai. Në këtë koncert do të interpretojë sopranoja Nina Muho, violinisti Dalier Bulçari, i cili do të luaj kohën e III të koncertit për violinë të kompozitorit Pjetër Gaci, si dhe kori i fëmijëve i shkollës së “Kuqe”. Solistët do i shoqërojë Orkestra dhe Bendi Muzikor, në dirigjimin e dirigjentit Oleg Arapi. Në programin muzikor janë: Diodato: Che vita meravigliosa;  Tombe la neige: Salvatore Adamo; Bella- Cocciante canta Cocciante; Bar di mezzanotte: Alban Emiri; Kujtim Laro: Vala dhe Shkëmbi; Kur këndoj për nënën time e Avni Mulës, Valsi lumturisë -Avni Mula; Notre Dame de Paris- Belle: Cocciante, etj.

Artistët me aktivitet në skena shqiptare dhe të huaja

Sopranoja Nina Muho në aktivitetin e saj muzikor ka marrë disa çmime brenda dhe jashtë vendit. Ka realizuar disa role të para në Shqipëri dhe jashtë saj, në Teatro Lirico di Cagliari apo në operan “Giuseppe Verdi” -Trieste në role si “Violetta Valery” nga opera “La Traviata” e G.Verdit, Mimi nga opera “La Boheme” G. Puccini, Norina  te “Don Pasquale” G. Donizetti. Michaela nga opera “Carmen” e G.Bizet, etj. Nina Muho vazhdon aktivitetin artistik në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit në Shqipëri me vëmendjen maksimale solistike. Sipas dirigjentit Oleg Arapi, shumë premtuese si artiste e së ardhmes për një repertor të gjerë rolesh të para. Neptun Gjata ka marrë pjesë në koncerte e festivalet e ndryshme të qytetit të Vlorës, ku është nderuar me çmime. Ka kënduar me ansamblin “Labëria”, Pallatin e Kulturës, Estradën e Vlorës. Dirigjenti Oleg Arapi tregon se në 1991 emigron në Itali, por pasionin për këngën, muzikën popullore e lirike nuk e ndërpreu. “Ka marrë pjesë në shumë evente, në festivale e konkurse në Italinë e veriut”, shprehet mjeshtri Oleg Arapi. Neptun Gjata kohët e fundit ka marrë pjesë në festivalin “Bim Rumore Festival”, ndërkohë që është duke regjistruar një disk me këngë. Koncerti që do të zhvillohet së shpejti vjen në vijim të aktivitetit të dirigjentit Oleg Arapi, që ka dirigjuar koncerte me solistë shqiptarë dhe të huaj. Ka drejtuar formacione të ndryshme orkestrale në Avellino, Napoli , Salerno, Brindisi, Dibër të Madhe, Strugë, Prizren, Prishtinë, Sarajevë, në Katedralen Angleze, etj.

Më të lexuarat