BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Koncerti “Up-Wards” mbylli edicionin e parë të festivalit “Wednesday in Jazz” në TKOB

Koncerti “Up-Wards” mbylli edicionin e parë të festivalit

Përgjatë muajve tetor-nëntor, dashamirësit e muzikës ndoqën në Teatrin Kombëtar të Operës e Baletit, festivalin “Wednesday in Jazz “. “Up-Wards” ishte koncerti që mbylli edicionin e parë të festivalit të jazz-it në Shqipëri “Wednesday in Jazz”! Mbrëmjen e datës 29 nëntor, mësuesit e Shkollës Jazz, të Konservatorit "Gesualdo da Venosa" të Potenzës sollën kompozime origjinale të konceptuara në formë rreth polikromisë. “Një udhëtim sublim mespërmes emocioneve dhe ndjesive të ngjallura nga ngjyrat muzikore, të cilat herë pas here vinë në mënyrë sintetike. muzikore”, thuhet në faqen e TKOB për këtë koncert. Koncerti u zhvillua me virtuozët Luisiana Lorusso, në vokal e violinë, Generoso Popolo, në sax, Julian Oliver Mazzariello, në piano, Stefano Risso, në double bass dhe Igor Caiazza, në bateri. 

Festivali “E mërkura në jazz” erdhi përgjatë dy muajve nga një bashkëpunim mes Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit e Konservatorit “Gesualdo da Venosa”, Potenza, mbështetur nga Ministria e Kulturës, Ambasada Italiane, Instituti Italian i Kulturës, qendra “Gjenerata e Re”. Në programin e festivalit këtë vit ishin parashikuar 9 koncerte për publikun, me një repertor të pasur, që nga muzika afrikano-amerikane, monografia e kompozitorit Thelonious Monk, jazz-i evropian, e deri te krijimtaritë e pabotuara nga studentë dhe mësues të Konservatorit të Potenzës, ku ndërthuret jazz-i me muzikën elektronike. Edicioni i parë i festivalit të jazz-it në Shqipëri “Wednesday in Jazz” këtë kohë erdhi në vijim dhe të tjera shfaqjeve muzikore në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit.