BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Kultura

Kongresi XIII i AIESEE-së me temë “Komunikimi dhe shkëmbimet, Europa Juglindore në kuadër të proceseve globale”

Kongresi XIII i AIESEE-së me temë “Komunikimi dhe

Kongresi i AIESEE-së me temë “Komunikimi dhe shkëmbimet: Europa Juglindore në kuadër të proceseve globale sociale, politike dhe kulturore” do të zhvillohet në shtatorin e vitit të ardhshëm. Shoqata Ndërkombëtare e Studimeve për Europën Juglindore (Association Internationale dEtudes du Sud-Est Europeen - AIESEE), e themeluar në vitin 1964 me propozim e nismë të UNESCO-s, zhvillon në shtator Kongresin XIII. Komiteti kombëtar shqiptar i AIESEE-së, që funksionon pranë Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, zhvilloi këto ditë një mbledhje pune, në të cilën sipas ASH u shpreh nevoja e inkurajimit të anëtarëve të këtij komiteti dhe të bashkëpunëtorëve në universitete e qendra kërkimore, duke përfshirë brezin më të ri që ka përfunduar studimet doktorale, për një pjesëmarrje cilësore e numerike të denjë në Kongresin XIII. “Ftohen universitetet dhe qendrat e kërkimit ta publikojnë thirrjen për pjesëmarrje dhe tematikën e 20 sesioneve të Kongresit. Aplikimet sipas rregullores së Kongresit, i dërgohen komitetit organizues të tij përmes komitetit kombëtar shqiptar të AIESEE-së. Titulli i referimit, tema kuadër ku propozohet të përfshihet, abstrakti dhe fjalët çelësa, në gjuhën që do të mbahet, duhet të dërgohet deri më 1 tetor 2024 në adresën elektronike [email protected]”, thuhet nga ASH. Kongresi XIII i AIESEE-së, me temë qendrore “Komunikimi dhe shkëmbimet: Europa Juglindore në kuadër të proceseve globale sociale, politike dhe kulturore” ishte planifikuar të mbahej në vitin 2024. Por, për arsye objektive, u shty për vitin 2025. Kongresi do të mbahet në Shkup, më 15-19 shtator 2025, në ambientet e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë së Veriut. Gjuhët zyrtare të punës së Kongresit XIII të AIESEE-së do të jenë anglishtja dhe frëngjishtja. Anëtarët dhe bashkëpunëtorët e komiteteve kombëtare të AIESEE-së janë të ftuar të marrin pjesë në kongres. Gjithashtu janë të ftuar edhe studiues të tjerë të interesuar për temën e propozuar, studiues të rinj të doktoraturës. Sipas njoftimit te ASH organizatorët do njoftojnë nëse punimi është pranuar jo më vonë se 31 dhjetor 2024.