BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Kultura

"La Boheme” kryevepra e Puccini-t vjen në skenë, një histori dashurie në Parisin e shekullit XIX

"La Boheme” kryevepra e Puccini-t vjen në skenë, një

“La Boheme” është një histori që pasqyron rininë dhe përballjen me dhimbjen; kalimi nga adoleshenca drejt pjekurisë. Grupi i miqve përballet me realitetin e ashpër për shkak të gjendjes së Mimisë, e cila vuan nga tuberkulozi...

Opera “La Boheme” i zhvillon ngjarjet në fundin e shekullit XIX në Paris. Opera e kompozitorit Giacomo Puccini me libret nga Luigi Illica dhe Giuseppe Giacosa vjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit për pesë mbrëmje. Solistët, Kori, Kori i Zërave të bardhë dhe Orkestra Simfonike e TKOB-së, do të risjellin “La Boheme-ën” e Puccini-t, nën dirigjimin e maestros Jacopo Sipari di Pescasseroli, dhe asistent dirigjentit: Niccolo Jacopo Suppa. Me regji të Ada Gurrës, skenografi të Renold Sulës dhe kostumografi të Ardi Asllanit, si dhe me artistë të TKOB-së e miq të njohur ndërkombëtarisht, kjo opera vjen përgjatë datave 11-12-16-17-19 prill në skenë. “La Boheme” është një histori që pasqyron rininë dhe përballjen me dhimbjen; kalimi nga adoleshenca drejt pjekurisë. Grupi i miqve përballet me realitetin e ashpër për shkak të gjendjes së Mimisë, e cila vuan nga tuberkulozi.  “"La Boheme”, kryevepra e Puccini-t, një histori dashurie që ngjizet në Parisin e shekullit XIX. Për Miminë dhe Rodolfon,  personazhet kryesore, ishte dashuri me shikim të parë, por cili do të jetë fundi i tyre?”, thuhet nga TKOB. Solistë në vepër përmendim Eva Golemi, Nina Muho, Marina Medici, Renisa Laçka, Dorina Selimaj, Armadi Lagha, Klodjan Kaçani, Armando Likaj, Artur Vera, Solen Alla, Bledar Domi, Gerald Murrja, Genc Vozga dhe Erion Sheri. Dirigjent Kori Dritan Lumshi, koncert maestër Ingrid Pulizo, Igli Rrapaj, Thanas Paskali.

 Opera “La Boheme”

Vënë në skenë në teatro Regio Torino më 1 shkurt 1896 është opera e katërt e kompozuar prej Puccini-t. “La Boheme” shënon daljen e Puccini-t si kompozitor plotësisht të pjekur dhe origjinal, përmban disa nga ariet më të paharrueshme dhe skena muzikore në opera. Ai mbështetet në motive të shkurtër muzikore, që përfaqësojnë personazhet, temat, dhe disponimi në mënyrë që muzika nënvizon dhe nxjerr në pah aspektet e dramës. Në rastin e Mimisë dhe Rodolfos, frazat muzikore të sjellin rreth operës së plotë dhe lë muzikën të zbulojë kujtimet e përsëritura në mendjet e të dashuruarve si thonë ata lamtumirë. Kjo opera i takon rrymës së verizmit (të vërtetës), mbetet një nga operat më të suksesshme dhe nga më populloret dhe vazhdon të luhet në të gjithë teatrot prestigjiozë të operës në botë.

 Giacomo Puccini dhe veprat e tij

Giacomo Puccini (22 Dhjetor 1858 - 29 Nëntor 1924 ishte një kompozitor i operas italiane, i cili mori emrin “Kompozitori më i mirë pas Verdit”. Si fillim, Puccini punoi në operan italiane. Më vonë, ai shpalosi punën e tij në verizëm. Veprat më të rëndësishme të Puccinit janë: La Boheme (1896), Tosca (1900), Madama Butterfly (1904), dhe Turandot (1924), të gjitha janë opera të rëndësishme. Puccini lindi në Lucca të Italisë në vitin 1858. Giacomo Puccini (Xhakomo Puçini) shkruajti pjesë orkestrale të quajtura Kaprico Sinfonike si një përbërje e Konservatorit të Milanos. Mësuesit e Puccini-t, Ponchielli dhe Bazzini ishin impresionuar nga puna dhe u performua si studenti i koncertit në shkollën e muzikës në 14 korrik 1883, drejtuar nga Franco Faccio. Puna e Puccini-t ishte e shqyrtuar në mënyrë të favorshme në botimin Milanez Perseveranza, dhe ndërkohë Puccini filloi të ndërtonte reputacionin e një kompozitori të ri të rrethit të muzikës milaneze.