BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Kultura

Margariti: Artistë profesionistë e bartës të gurrës popullore u bënë bashkë në “Folk Fest” 

Margariti: Artistë profesionistë e bartës të gurrës

Koncerti “Folk Fest” bëri bashkë artistët në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit mbrëmjen e datës 28 nëntor. Ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehet se u nis një rrugëtim i gjatë. “Nga Jugu në Veri, nga arbëreshët te shqiptarët e Malit të Zi e Maqedonisë së Veriut, te gjysma e zemrës sonë, Kosova...Artistë profesionistë e bartës të gurrës popullore u bënë bashkë në “Folk Fest” 2023, duke nisur një rrugëtim të gjatë që do të organizohet në vitin 2024”, shprehet ministrja Margariti në rrjete sociale. “Folk Fest” bëri bashkë 500 artistë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Arbëreshët, që u ngjitën në skenën e TKOB për të festuar së bashku ditën e flamurit kuqezi. Këtë mbrëmje në sheshin “Skënderbej” në Tiranë performuan Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore-Shqipëri; Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota”- Kosovë; Ansambli i Këngëve dhe Valleve të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut; ansambli arbëresh “Shqiponja”, shoqata Rapsha-Malit të Zi, grupe folklorike nga e gjithë Shqipëria. Më herët në faqen e Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës thuhej se “Folk Fest” vjen me një valëzim pafund ngjyrash e motivesh, ku arti e historia miksohen së bashku, ku tradita e vlerat zgjojnë mesazhe krenarie kombëtare. “Kostumet mbresëlënëse popullore do të mahnisin, si gjithëherë, në performancën më të bukur të 28 nëntorit, “Folk Fest” ku talenti dhe shpirti i gëzueshëm i Shqiptarisë do të shpaloset në një mozaik të rrallë kulturor, me vlerat më të mira muzikore, koreografike, etnografike të krijuara në shekuj, në një spektakël plot jetë të dhuruar nga grupet artistike të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, shqiptarët e Malit të Zi dhe Arbëreshëve”, thuhej për këtë koncert. Koncerti që u zhvillua në TKOB ishte në vijim dhe të aktiviteteve të tjera.