BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Kultura

Mbrëmja letrare me dramaturgun Mario Caliva sjell dhe monologun “Nostalgjia” 

Mbrëmja letrare me dramaturgun Mario Caliva sjell dhe monologun

Mbrëmja letrare me poetin, dramaturgun dhe fotografin arbëresh Mario Caliva prezantoi për të pranishmit krijimtarinë e tij. Në fokus të mbrëmjes ishte monologu “Nostalgjia” nga Mario Caliva. Ky monolog synoi të paraqesë në mënyrë imagjinare dhe nën një këndvështrim dramaturgjik, nostalgjinë dhe ndjenjat që përjetuan arbëreshët teksa u larguan nga Shqipëria në disa valë eksodesh, që zënë fill prej gjysmës së dytë të shekullit XV. Aktiviteti u çel me fjalën përshëndetëse të drejtoreshës së Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët prof. Diana Kastrati, e cila theksoi rëndësinë e këtij aktiviteti. Më pas fjalën përshëndetëse e mori z. Alessandro Ruggiero që theksoi lidhjen e fortë që përfaqësojnë arbëreshët, si një urë mes dy vendeve, Italisë dhe Shqipërisë. Më tej fjalën e mori studiuesja e QSPA-së, dr. Jolanda Lila e cila theksoi meritat e autorit në përcjelljen e poezisë së tij, si pasardhës i figurave të rëndësishme të letërsisë arbëreshe. Ajo theksoi veçantinë dhe risinë e poezisë së autorit në planin formal dhe planin përmbajtësor në krijimin e një tradite të re në letërsisë. Ndryshe nga poezia e traditës që idealizon botën arbëreshe, poezia e Caliva-së e trajton universalitetin e aktualitetit arbëresh duke të shpjerë drejt botës arbëreshe dhe pasuruar njëkohësisht edhe poezinë arbëreshe, por edhe atë shqipe. Poeti Mario Caliva në hyrje të seancës hapëse të monologut trajtoi lidhjen ndërmjet konceptit nostalgjia dhe diasporës. Ai trajtoi rolin e letërsisë si një urë lidhëse në solidaritetin ndërbreznor. “Të shkruash do të thotë të ekzistojë një popull, në rastin e arbëreshëve dhe një pjesë e historisë së arbëreshëve përkon me historinë e Shqipërisë. Të qënit shkrimtar të ofron një liri të madhe, pa ndjekur rregullat që kufizojnë filologun apo historianin, por kjo ndodh nëse qëllimi letrar është i qartë, duke ruajtur një lloj koherence brenda fakteve historike”, tha autori. Mbrëmja letrare u zhvillua në ambientet e Europe House, nga Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës.