BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

“Mbreti Lir”, një prej kryeveprave botërore në skenën shqiptare

“Mbreti Lir”, një prej kryeveprave botërore në

“Mbreti Lir” një nga tragjeditë më të mëdha të Shekspirit, me regji nga Jonida Beqo rikthehet në teatrin Metropol. Teatri shprehet se “Mbreti Lir” është një vepër që trondit. “Në botën e teatrit, ka vepra që tronditin thelbin e qenies njerëzore, dhe "Mbreti Lir" i William Shakespeare është një prej tyre. Kjo tragjedi, e mbushur me pasion, tradhti, dhe çmenduri, na rrëfen për mbretin plak Lir që ndan mbretërinë mes të bijave, duke shkaktuar një vorbull të pafund të tradhtive dhe konfliktit”, thuhet nga teatri për shfaqjen teatrore. Karakteri i Lirit, një monark në rrënimin e tij, është një studim magjepsës në krenari dhe humbje. Duke u transformuar nga një sundimtar i fuqishëm në një të moshuar të brishtë dhe të braktisur, Lir na paraqet thellësinë e natyrës njerëzore dhe pasojat e vendimeve të nxituara.

Teatri shprehet se ajo që e bën "Mbreti Lir" akoma më të jashtëzakonshëm është gjuha e Shakespeare. “Fjalët rrjedhin si muzikë, nganjëherë të ëmbla dhe nganjëherë të hidhura, por gjithmonë të fuqishme dhe prekëse. Çdo dialog është një pikturë e ndërlikuar e emocioneve njerëzore. Ndaj, ju ftojmë të zhyteni në botën e "Mbreti Lir", një udhëtim emocional që lë pas një ndjenjë të thellë në shpirtin tuaj. Kjo është një mundësi për të parë një prej kryeveprave të letërsisë botërore në skenën shqiptare. Mos e humbisni këtë shfaqje madhështore, një përvojë që ndriçon dhe sfidon mendjen dhe zemrën në çdo hap!”, thuhet nga Metropol, që ka ndarë dhe disa foto të veprës teatrore në faqen e tij. Shfaqja vjen në skenë me pjesëmarrjen e Viktor Zhustit. Interpretojnë: Amri Hasanlliu, Armela Demaj, Dinorah Beqiraj, Edvin Mustafa, Erdet Miraka, Klea Konomi, Klesta Shero, Kriks Dumo, Luisa Dinellari, Lulzim Zeqja, Mariglen Domi, Mario Bali, Marius Dhrami, Roerd Toçe, Sara Koçi, Sedmir Memia, Silva Brahimataj, Silvio Goskova, Sokol Angjeli, Stiv Osmanaj, Xhino Musollari, Xhoni Spahi. “Mbreti Lir” do të jetë në skenë mbrëmjet e datave 23, 24, 25, 26, 30 nëntor, për të vijuar dhe në 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17 dhjetor në teatrin Metropol. Gjatë krijimtarisë së tij, Shekspiri realizoi 37 vepra për teatrin.

Më të lexuarat