BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

“Mbreti Lir” një vepër e fuqishme, që trajton tema universale

“Mbreti Lir” një vepër e fuqishme, që trajton tema

“Mbreti Lir” po vijon këtë muaj të fundit të vitit në skenën e teatrit Metropol në Tiranë. Një nga tragjeditë më të mëdha të Uilliam Shekspirit vjen në skenë me regji nga Jonida Beqo. Teatri Metropol shprehet se shfaqjet e Shakespeare, dhe veçanërisht “Mbreti Lir”, janë thelbësore për të kuptuar trashëgiminë kulturore dhe artistike, që na ka lënë ky dramaturg i shquar. ““Mbreti Lir” është një vepër e fuqishme, që trajton tema universale siç janë çmenduria, tradhtia dhe ndëshkimi, duke na ofruar një pasqyrë të thellë të natyrës njerëzore. Përmes kësaj pjesë, Shakespeare na sfidon të mendojmë për marrëdhëniet familjare, pushtetin dhe pasojat e vendimeve tona. Të shohësh këtë vepër në skenë është një përvojë transformuese që jo vetëm na ndihmon të kuptojmë më thellë veprën, por edhe të reflektojmë mbi jetën dhe sfidat e saj”, thuhet nga teatri. Prandaj sipas materialit të teatrit, shfaqja “Mbreti Lir” është e rëndësishme jo vetëm si një dritare në botën e Shakespeare, por edhe si një udhëzues i vlefshëm për të kuptuar veten dhe botën rreth nesh. Vepra do të jetë në skenë në datat 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17 dhjetor. “Mbreti Lir” vjen në skenë me pjesëmarrjen e aktorit të njohur Viktor Zhusti, ku interpretojnë në role dhe Amri Hasanlliu, Armela Demaj, Dinorah Beqiraj, Edvin Mustafa, Erdet Miraka, Klea Konomi, Klesta Shero, Kriks Dumo, Luisa Dinellari, Lulzim Zeqja, Mariglen Domi, Mario Bali, Marius Dhrami, Roerd Toçe, Sara Koçi, Sedmir Memia, Silva Brahimataj, Silvio Goskova, Sokol Angjeli, Stiv Osmanaj, Xhino Musollari, Xhoni Spahi.