BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

MEKI do të nisë rehabilitimin e ambienteve të godinave të ish-burgut të Spaçit, duke mos lejuar degradimin e godinave dhe kthyer atë në një vend kujtese

MEKI do të nisë rehabilitimin e ambienteve të godinave të

Ambientet e godinave të ish- burgut të Spaçit do të rehabilitohen për të ndaluar degradimin e tyre dhe për ta kthyer atë në një vend kujtese. Për ish burgun e Spaçit në Mirditë është folur dhe më parë për ndërhyrjet që janë propozuar. Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Blendi Gonxhja shprehet se ministria që ai drejton do të nisë rehabilitimin, ku veç saj është menduar dhe realizimi i një muzeu pranë godinave. “MEKI do të nisë shumë shpejt me rehabilitimin e ambienteve të godinave të ish-burgut të Spaçit, duke mos lejuar degradimin e godinave, e duke e kthyer atë në një vend kujtese. Gjithashtu, është menduar dhe realizimi i një muzeu pranë godinave të ish-burgut, ku do të ekspozohen artefaktet e trashëguara për të përkujtuar, për të mos harruar!”, shprehet Gonxhja në rrjete sociale për ish burgun e Spaçit në Mirditë. Ministri i MEKI-t u shpreh për ish burgun e Spaçit në vijim të ekspozitës që u hap këto ditë atje e titulluar “E Kaluara e Tashme”. Gonxhja ka ndarë në faqen e tij në rrjete sociale dhe foto të kësaj ekspozite, ku shprehet se ajo u ngrit për të qëndruar gjithmonë në Spaç. “Në ekspozitën “E Kaluara e Tashme” e cila u ngrit për të qëndruar përgjithmonë në Spaç të Mirditës. 49 portretet e ish të burgosurve politik që janë ende në jetë, bashkë me rrëfimet e tyre prekëse por edhe të guximshme, janë tashmë të hapura për publikun e kushdo mund të shohë trupëzimin e 49 portreteve në një skulpturë të vetme e cila kthehet në një monument të kujtesës kolektive, pikëtakim dhe pikënisje e procesit zhvillimor shoqëror”, shprehet ministri Blendi Gonxhja. Por për këtë ekspozitë ministri Blendi Gonxhja sjell në vëmendje edhe punën e bërë nga të rinjtë. “Përgëzojmë për këtë nismë dy djemtë e rinj e të talentuar, Kristian Zara (krijuesi i skulpturave dhe kurator) dhe kuratorin Arnen Sula të cilët përmes artit risollën rrëfimet rrënqethëse të ish të burgosurve të Spaçit”, shprehet ministri Gonxja. Projekti u konceptua dhe realizua nga “Tek Bunkeri”,  financuar nga Bashkimi Evropian pjesë e programit “EU4Culture”, zbatuar nga UNOPS në partneritet me Ministrinë e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

 Një draft plan për Spaçin

Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit disa ditë më parë hodhi për konsultim publik, draft-planin për menaxhimin e ish-burgut të Spaçit. Në një raport prej 182 faqesh, Ministria e Kulturës, shpjegon rëndësinë e investimit dhe rijetëzimit të hapësirave, planin e biznesit dhe përllogaritjen paraprake jo përfundimtare të shpenzimeve që do t’i japin jetë godinave që sot ruajnë një peshë të rëndësishme të kujtesës historike. Burgu i Spaçit është një monument i trashëgimisë kulturore në Spaç, rrethi i Mirditës. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar me numër "656/dt. 5.12.2007". Ky burg është hapur në vitin 1968 dhe ka funksionuar deri në vitin 1988, e sipas të dhënave ka pasur mbi 1000 të burgosur. I ndërtuar për shfrytëzimin e minierës së Spaçit ku nxirrej bakër dhe pirit. Janë rreth 7 godina që janë pjesë e burgut, por më tej ka edhe godina të tjera që kanë shërbyer si kampe për të burgosurit, por edhe ambientet që shërbenin si mjedis pune për njerëz të zonës.