BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Kultura

Çmimi i “Festival Puccini-t” për Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit

Çmimi i “Festival Puccini-t” për Teatrin Kombëtar

Opera “Madama Butterfly” e Puçinit erdhi në skenë si një produksion i ri, ku vijoi dhe mbrëmë për publikun. Në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, Paolo Spadaccini, president i bordit të “Festival Puccini di Torre del Lago”, vlerësoi këtë institucion dhe nderoi drejtoreshën e përgjithshme të TKOBAP-së, Abigeila Voshtinën, si ambasadore e artit puçinian në botë, në 100-vjetorin e vdekjes së gjeniut të Torre del Lago. Në njoftimin e institucionit thuhet se është hera e parë që TKOB vlerësohet nga një teatër i huaj.“Në këtë moment të rëndësishëm për teatrin tonë, që përkon me 70-vjetorin e themelimit të institucionit emblemë të artit shqiptar, z. Spadaccini dorëzon çmimin më prestigjioz të “Festival Puccini”, duke vlerësuar bashkëpunimin mes dy teatrove për përhapjen jo vetëm të emrit të kompozitorit të madh italian Puccini, por edhe të produksioneve të “Festival Puccini di Torre del Lago”, që janë vënë në skenën e TKOB-së. Kjo është hera e parë që TKOB vlerësohet nga një teatër tjetër i huaj me çmimin unik “Puccini”, që jepet një herë në vit. Vlerësimi i TKOB-së përkon gjithashtu me 70-vjetorin e krijimit të “Festival Puccini””, thuhet nga TKOB. Opera “Madama Butterfly” që po shfaqet këto mbrëmje në skenë për publikun është produksion i realizuar nga “Festival Puccini” në Torre del Lago. Kryevepra e Puçinit në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit vjen nga regjisorja italiane Manu Lalli. Vepra vjen dhe me pjesëmarrjen e sopranos italiane me famë botërore Anna Pirozzi, ku nuk mungojnë dhe artistë të tjerë të njohur të skenës sonë. Dirigjent i orkestrës së TKOB është Jacopo Sipari di Pescasseroli. “Madama Butterfly” është një opera në tre akte nga kompozitorit italian Giacomo Puccini, me libret shkruar nga Giuseppe Giacosa dhe Luigi Illica. Në TKOB vepra vijon dhe në 30 maj dhe 1 qershor.