BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Kultura

 Muzetë dhe parqet arkeologjike, çmime të ulëta deri në 30 shtator

 Muzetë dhe parqet arkeologjike, çmime të ulëta deri

Oferta për biletat me çmime të ulëta në muzetë dhe parqet arkeologjike do të jetë deri në fund të muajit shtator. Lajmin e bën me dije ministrja e Kulturës Elva Margariti që shprehet se kjo bëhet edhe për shkak të krizës që po kalojmë gjatë kësaj kohe, ku bileta për parqet arkeologjike në vend apo dhe muzetë mund të blihet edhe nga shtëpia. “Asnjëherë nuk e?shte? vone? pe?r te? njohur vendin te?nd. Munde?si pa fund ofrojnë muzetë, kalatë e parqet arkeologjike, te? cilat edhe pe?rgjate? ke?tij muaji janë hapur pe?r publikun me c?mime simbolike. Si një mbështetje, sado e vogël financiare, por edhe si një “terapi” pe?rte?ritjeje ndaj krize?s qe? po kalojmë, vendose?m qe? oferte?n e c?mimeve te? ulura, ta shtyjmë prej 31 gushtit deri ne? 30 shtator. Me hapa te? vegje?l, se? bashku do t’i kthehemi normalitetit! Bli bilete?n te?nde nga shtëpia! www.cultureticketsalbania.al ”, shkruan ministrja e Kulturës. Oferta me bileta me çmime të ulëta vlen për te Muzeu Historik Kombëtar, muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” në Shkodër, muzeu i Skënderbeut në Krujë, muzeu “Onufri” në Berat, muzeu “Onufri” (audioguidë), parku kombëtar i Butrintit, parku kombëtar i Apoloni, kalaja e Shkdorës, ajo e Gjirokastrës dhe e Beratit. Në këtë listë janë përfshirë muzetë kombëtarë dhe parqet arkeologjike të njohura në vend. Kështu nëse flasim për Butrintin, ashtu si shumë qendra të tjera të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, u shpall monument kulture, që në vitin 1948 me një akt të parë rregullues për monumentet e kulturës. Në vitin 1981, zona e pyllëzuar përreth Butrintit u shpall gjithashtu monument kulture sipas ligjeve ekzistuese, për mbrojtjen e zonave arkeologjike me rëndësi mjedisore. Në rrafshin ndërkombëtar, rëndësia e qytetit antik u njoh dhe u konfirmua si e tillë në vitin 1992, kur ai u përfshi në Listën e pasurive Botërore të UNESCO-s. Po ashtu dhe Muzeu Historik Kombëtar është institucioni muzeor më i madh në Shqipëri. Në mjediset e muzeut gjenden rreth 5000 objekte, të cilat i përkasin një periudhe relativisht të gjatë kohore duke filluar nga mijëvjeçari IV para Krishtit dhe deri në gjysmën e dytë të shekullit XX. Muzeu është konceptuar që prezantimi i tij të bëhet nëpërmjet tetë pavioneve.

Më të lexuarat