BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Kultura

Muzeu “Marubi”, 389 vizitorë në Ditën e Muzeve

Muzeu “Marubi”, 389 vizitorë në Ditën e Muzeve

Muzeun kombëtar të fotografisë “Marubi” në Shkodër  në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve e vizituan 389 vizitorë. Kjo bëhet me dije nga vetë muzeu që thotë se kjo shifër është më e lartë se një vit më parë. “18, maji, ndryshe  prej viteve të tjera shënoi një super rekord vizitueshmërie të muzeut me një numër total 389 vizitorësh, shifër kjo disa herë më e lartë se në vitin 2023. Punëtoria, “Magjia e fotografisë”, punëtoria “Manjikana: Frymëzim nga kultura japoneze”, vizita e guiduar në ekspozitën e Dinastisë Marubi, performanca muzikore me violinë dhe piano nga studentët e Universitetit të Arteve të Tiranës dhe shfaqja “Vjetërsina veneciane nga At Zef Valentini dhe Gegë Marubi” me video mapping në fasadën e muzeut, janë rezultati i një impakti që krijoi programi intensiv i ngjarjeve të koordinuara mes institucioneve të artit dhe trashëgimisë në gjithë Shqipërinë”, thuhet nga muzeu në faqen e tij. Punëtoria “Magjia e fotografisë” që u zhvillua në muzeun “Marubi” synoi të eksplorojë teknika të ndryshme të manipulimit të fotografive, si krijimi i kolazheve përmes transferimit të imazheve nga një sipërfaqe në tjetrën, me anë të solucioneve të thjeshta. “Magjia e këtij procesi qëndron në atë se si imazhi i transferuar i ngjan më shumë një vizatimi sesa një fotografie. Përveç nxitjes së krijimtarisë dhe kënaqësisë, fëmijët njihen edhe me arkivin e muzeut”, thuhet nga muzeu. Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” mban në arkivin e tij rreth 400,000 negativë në pllaka xhami, të organizuar në mënyrë të përkryer dhe të klasifikuar sipas vitit të shkrepjes dhe përmbajtjes së fotografisë. Në dy katet e muzeut mund të shihën edhe studiot e fotografit të famshëm, Pietro Marubit, dhe pasardhësve të tij. Ishte Pietro Marubi, azilanti politik italian, ai që hapi këtë godinë si studion e tij të re. Pas vdekjes së tij, studion e trashëgoi nxënësi i tij shqiptar e më pas fëmijët e nxënësit, të cilët mbajtën të gjallë dinastinë e familjes Marubi.