BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

“Një Komb, një ABC”, një ekspozitë dokumentare dhe fotografike

“Një Komb, një ABC”, një ekspozitë dokumentare

Pas ndalesës në Shkup dhe në Manastir, ekspozita dokumentare dhe fotografike “Një Komb, një ABC” përfundoi turin e saj shëtitës në një tjetër qendër të shqiptarisë, në Prishtinë. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) në bashkëpunim me Agjencinë Shtetërore të Arkivave të Kosovës (ASHAK), prezantoi në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ekspozitën që nxjerr në pah përpjekjet për standartizimin e alfabetit të gjuhës shqipe. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm drejtori i përgjithshëm i Arkivave, Ardit Bido, kryeshefi i ASHAK-ut, Bislim Bislimi, zëvendësambsadorja e Republikës së Shqipërisë në Prishtinë, Pranvera Dibra, përfaqësues të tjerë të trupit diplomatik shqiptar në Kosovë, përfaqësues të institucioneve homologe dhe qytetarë. Në fjalën e mbajtur, Bido nënvizoi se Kongresi i Manastirit dëshmoi largpamësinë e elitës politike dhe kulturore të kohës, si edhe vlerat europiane të shqiptarëve. “Është kënaqësi që gjendemi bashkë, si çdo vit, për të festuar ditët e nëntorit tonë”, u shpreh kreu i DPA-së ndër të tjera. Bido u ndal dhe tek Kongresi i Drejtshkrimit, duke vlerësuar se në vazhdën dhe në shembullin e Kongresit të Manastirit, në vitin 1972, shqiptarët u bashkuan nga mbarë trevat për të vendosur standartin e gjuhës shqipe. “Kongresi i Drejtshkrimit është rrjedhojë e Kongresit të Manastirit. Ndodhi në ditë të zeza për vendin, nga një regjim komunist, por që bëri një ‘akt të bardhë’, standartizimin e gjuhës shqipe”, tha Bido. Në fjalën e tij, homologu Bislimi foli për peshën e Kongresit të Manastirit, që kurorëzoi vargun e përpjekjeve të disa dekadave të rilindasve. Mes materialeve të AQSH-së të përzgjedhura për ekspozim, gjendeshin materiale si: foto të anëtarëve të Komisionit për Çështjen e Alfabetit; ndërtesa ku zhvilloi punimet Kongresi i Alfabetit në Manastir; vendimet e Komisionit për Çështjen e Alfabetit me nënshkrimet e Komisionit dhe të delegatëve; kujtime të Parashqevi Qiriazit për zhvillimet e punimeve të Kongresit të Manastirit. DPA shprehet se ky aktivitet u zhvillua me rastin e 115-vjetorit të punimeve të Kongresit të Manastirit.

Më të lexuarat