BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

Një mbrëmje përkujtimore në TKOB për viktimat e Holokaustit

Një mbrëmje përkujtimore në TKOB për viktimat e

Në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit u mbajt mbrëmja përkujtimore e viktimave të Holokaustit, të cilët humbën jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore, organizuar nga Israeli House in Albania. Në kuadrin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit, përmes himnit izraelit dhe atij shqiptar, që u kënduan me profesionalizëm edhe nga artistët e TKOB, u përcoll mesazhi për ndërgjegjësimin kundër antisemitizmit, paragjykimit dhe gjuhës së urrejtjes. E pranishme në këtë ceremoni ishte dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti, që shprehet në rrjete sociale se Dita e përkujtimit të viktimave të Holokaustit, për ne shqiptarët ka një domethënie të veçantë. Margariti shkruan se ndryshe nga çdo vend tjetër në Europë, Shqipëria jo vetëm nuk persekutoi e nuk i dorëzoi hebrenjtë te nazistët, por strehoi edhe shumë të tjerë të arratisur prej marrëzisë së politikave ekstreme çnjerëzore. “U dhamë emrat tanë, shtëpinë, veshjet.. zemrën! Kjo ishte fryma e përcjellë në mbrëmjen përkujtimore, organizuar nga Israeli House in Albania, mes miqsh ardhur nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Kosova e deri Gjeorgjia. Morëm mirënjohje dhe u ridhamë besën e përjetshme se do të luftojmë antisemitizmin dhe do të mbrojmë kurdoherë mikun dhe të pambrojturin”, thuhet nga Margariti. Në rrjete sociale ka shkruar dhe drejtoresha e TKOBAP Abigeila Voshtina. Ajo thotë se në këtë mbrëmje u nderuan hebrenjtë. “Në vija pentagramesh nderuam miliona hebrenj, trupat e të cilëve u derdhën në humnerën e tmerrshme të Holokausti, përgjatë mbrëmjes së organizuar në Teatrin e Operës dhe Baletit, nga Israeli House in Albania”, shprehet Voshtina.  Më tej Voshtina thotë se Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit na shërben për të vlerësuar zemërgjerësinë e familjeve shqiptare, që u shndërruan në një strehë të sigurt për hebrenjtë e ardhur në vendin tonë.

Më të lexuarat