BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

Një veprimtari kulturore kushtuar albanologut dhe studiuesit Jup Kastrati

Një veprimtari kulturore kushtuar albanologut dhe studiuesit Jup Kastrati

Albanologu dhe studiuesi Jup Kastrati u kujtua në 100-vjetorin e lindjes përmes një veprimtarie kulturore. Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit zhvilloi këtë veprimtari kulturore një ditë më parë, ku ishin të pranishëm dhe studiues të ndryshëm. Ky aktivitet u çel nga Prof. Emeritus Emil Lafe, i cili paraqiti kontributin e Prof. Jup Kastratit në studimet albanologjike, kontributin e tij për arbëreshët dhe ndau kujtime nga bisedat e zhvilluara mes kolegësh në kohë. Drejtorja e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli theksoi rëndësinë e zhvillimit të këtij aktiviteti në nder të Prof. Kastratit dhe tha që ky aktivitet do të pasohet nga të tjera aktivitete përgjatë këtij viti. Prof. Vjollca Osja u ndal në kontributin e prof. Kastratit në fushën e studimeve letrare, në veçanti mbi kontributin e Kastratit në studimin filologjik të Mjedës. Studiuesja Jolanda Lila u ndal në kontributin dhe veprimtarinë shkencore të Prof. Jup Kastratit për studimet arbëreshe, në veçanti mbi transliterimin, transkriptimin dhe sjelljen për herë të parë në shqip të veprës Milosao të De Radës. Vajzat e tij Fatmira dhe Diana Kastrati, ndan me të pranishmit nismat e tyre private për dorëshkrimet, studimet dhe letërkëmbimet e atit të tyre me studiues të njohur në vend dhe të diasporës, si dhe nismën e krijimit të një fondacioni nën emrin e Prof. Jup Kastratit. Prof. Jup Kastrati (15 prill 1924-22 shtator 2003) lindi në Shkodër, më 15 prill 1924 në një familje shkodrane me mirëqenie ekonomike të lartë. Më 1942 studioi pak kohë në Liceun Shkencor “Galileo Ferraris” në Torino. Pas Çlirimit ka kryer studimet e larta në Fakultetin e Filologjisë në Universitetin e Tiranës. Tema e tij e diplomës mbrojtur 1958 titullohet: “Kontribute për studimin e Ndre Mjedës”. Mbrojti gradën Doktor i Shkencave Filologjike më 1982 me dizertacionin “Historia e gramatologjisë shqiptare” (1935- 1944) me 1500 faqe daktilografike. Më 1987 i është akorduar titulli Profesor (Professor Emeritus), në Këshillin shkencor të Universitetit të Tiranës.