BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Panairi i Librit nis në Pallatin e Kongreseve, pesë ditë me aktivitete, takime e diskutime mbi sfidat me të cilat përballet libri dhe leximi

Panairi i Librit nis në Pallatin e Kongreseve, pesë ditë me

Tituj librash të rinj, botime të ndryshme, takime e diskutime mbi sfidat mbi të cilat përballet libri dhe leximi në Panairin e Librit në Tiranë. “Libri na bashkon të gjithëve” është motoja e edicionit të 26-të të Panairit të Librit, që nisi këtë të mërkurë në Pallatin e Kongreseve. E kthyer në traditë, ceremonia çelëse, bëri bashkë në Pallat të Kongreseve botues, autorë, lexues, drejtues të Shoqatës së Botuesve, etj. Gjatë ceremonisë së hapjes përshëndeti kryetari i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë, botuesi Petrit Ymeri, i cili vuri në dukje kontributin e botuesve në sektorin kulturor, duke e konsideruar panairin tradicional të Tiranës si një mundësi tjetër për të qenë sa më afër lexuesve. “Lexuesit janë subjekti dhe objekti i këtij panairi, pa ta ne nuk do e mundësonim dot”, tha ai ndër të tjera. Ministrja e Kulturës Elva Margariti vuri në dukje rëndësinë e Panairit të Librit në Tiranë. Sipas saj, panairi është bërë një takim ku libri është pika e takimit. “Është një takim ky që gjithnjë e më shumë po gjallëron jo vetëm jetën artistike të Tiranës, por është bërë një takim midis brezave, midis profesionistëve. Është bërë një takim ku libri është pika e takimit dhe dialogut”, tha ministrja Elva Margariti. Një institucion të vërtetë, e quajti panairin drejtori i Bibliotekës Kombëtare, Piro Misha, dhe një mundësi për gjithë autorët e konsideroi shkrimtari i ri Andreas Dushi në fjalën e tij.

Panairi një ngjarje e shumëpritur

Panairi është një ngjarje e shumëpritur nga çdo botues, autor, përkthyes, etj. Botuesi Frano Kulli nga enti botues “Gjergj Fishta” tregon se dhe këtë panair ashtu si në çdo vit botimet e reja janë në stenda për lexuesit. “Më të çmueshmin kemi Ndre Mjeda, veprën letrare në dy vëllime. Botim i plotë, që botohet për herë të parë”, tregon botuesi Kulli. Panairi i Librit pesë ditë të mbushura me promovime, autorë të ftuar, takime e diskutime mbi sfidat me të cilat përballet libri e leximi, por mes debateve nëse shqiptarët lexojnë ose jo sfidë kryesore e botuesve mbetet afrimi i lexuesve me librin. Botuesi Frano Kulli thotë se libri duhet të shkojë te lexuesi. “Afrimi i lexuesve është më kryesorja. Fundja, libri që nuk shkon tek lexuesi për çfarë duhet”, u shpreh Kulli. Disa nga të ftuarit e huaj pjesëmarrës në aktivitetet e ndryshme në Panairin e 26 të Librit përmendim futbollistin francez Lilian Thuram, përkthyesja e shquar italiane Ilide Carmignani, shkrimtari italian Alessio Puleo, shkrimtarja italiane Viola Ardone, etj. Sot në ditën e dytë, Shoqata e Botuesve organizon një seminar rreth problemeve të përkthimit të letërsisë për fëmijë dhe adoleshentë në shqip. Në këtë seminar është e ftuar edhe përkthyesja italiane Ilide Carmignani. Këtë vit në panair është pjesëmarrja e 95 ekspozuesve, shtëpi botuese, institucione të arsimit të lartë dhe të tjera që punojnë me librin. Sa i përket shtëpive botuese nga trevat e tjera shqiptare në Panairin e Librit mbizotërojnë stendat nga Kosova. Panairi i Librit në edicionin e 26-të që nisi dje në Pallatin e Kongreseve do të vijojë deri në datë 19 nëntor. Panairi i parë i librit në Tiranë ishte panairi “Tirana 1998”, i organizuar në Qendrën Ndërkombëtare të Kulturës në Tiranë nga 16 deri 20 dhjetor 1998.

Më të lexuarat