BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Kultura

Përfundojnë punimet e restaurimit në “Kompleksin Urbanistik Islamik - Xhermëhallë”

Përfundojnë punimet e restaurimit në “Kompleksin

“Kompleksi Urbanistik Islamik- Xhermëhallë”, ndodhur në Bashkinë Delvinë është pjesë e paketës së mirëmbajtjes të Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore. DRTK bën me dije se janë kryer ndërhyrje restauruese, që kanë përfunduar në këtë kompleks urbanistik. “Përfundojnë punimet e mirëmbajtjes / restaurimit / konsolidimit, në monumentin e kulturës së kategorisë së parë”, thuhet nga DRTK Vlorë, që ka ndarë në faqen e saj në rrjete sociale dhe foto të kompleksit. Pas hartimit të projektit nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë dhe miratimit të projektit në Këshillin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Materiale vjet u bë me dije se brenda muajt tetor nisnin punimet e mirëmbajtjes, restaurimit dhe konsolidimit, në këtë objekt monument kulture kategoria e parë. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë shprehej se punimet e mirëmbajtjes, restaurimit dhe konsolidimit, kryesisht konsistonin në ndërhyrje tek “Hamami”. “Përforcim i qemerëve të tij, duke vendosur strukturë (qemerë) çeliku; mirëmbajtje, pastrim dhe sistemim i ambientit përreth, etj. Ndërhyrje tek “Tyrbja”: restaurim çatie, vendosje e tavanit të drurit, restaurim i kalldrëmit të dyshemesë, konsolidim të çarjeve në muraturë, etj. Ndërhyrje tek pjesa tjetër e “Kompleksit” janë konsolidim i rrënojave ekzistuese, etj”, thuhej nga DRTK. Xhamia e kompleksit është një ndër xhamitë e para të ndërtuara në Shqipëri, xhamia -mbret e Xhermëhallës në Delvinë. Kompleksi islam i vitit 1682, i vetmi për nga arkitektura në territorin shqiptar është monument kulture i kategorisë së parë. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë herë pas here bën me dije për projektet, që ndërmerren në objektet e ndryshme të trashëgimisë sonë kulturore.