BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Kultura

Përfundojnë punimet e restaurimit në “Kompleksin Urbanistik Islamik - Xhermëhallë”

Përfundojnë punimet e restaurimit në “Kompleksin

“Kompleksi Urbanistik Islamik- Xhermëhallë”, ndodhur në Bashkinë Delvinë është pjesë e paketës së mirëmbajtjes të Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore. DRTK bën me dije se janë kryer ndërhyrje restauruese, që kanë përfunduar në këtë kompleks urbanistik. “Përfundojnë punimet e mirëmbajtjes / restaurimit / konsolidimit, në monumentin e kulturës së kategorisë së parë”, thuhet nga DRTK Vlorë, që ka ndarë në faqen e saj në rrjete sociale dhe foto të kompleksit. Pas hartimit të projektit nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë dhe miratimit të projektit në Këshillin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Materiale vjet u bë me dije se brenda muajt tetor nisnin punimet e mirëmbajtjes, restaurimit dhe konsolidimit, në këtë objekt monument kulture kategoria e parë. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë shprehej se punimet e mirëmbajtjes, restaurimit dhe konsolidimit, kryesisht konsistonin në ndërhyrje tek “Hamami”. “Përforcim i qemerëve të tij, duke vendosur strukturë (qemerë) çeliku; mirëmbajtje, pastrim dhe sistemim i ambientit përreth, etj. Ndërhyrje tek “Tyrbja”: restaurim çatie, vendosje e tavanit të drurit, restaurim i kalldrëmit të dyshemesë, konsolidim të çarjeve në muraturë, etj. Ndërhyrje tek pjesa tjetër e “Kompleksit” janë konsolidim i rrënojave ekzistuese, etj”, thuhej nga DRTK. Xhamia e kompleksit është një ndër xhamitë e para të ndërtuara në Shqipëri, xhamia -mbret e Xhermëhallës në Delvinë. Kompleksi islam i vitit 1682, i vetmi për nga arkitektura në territorin shqiptar është monument kulture i kategorisë së parë. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë herë pas here bën me dije për projektet, që ndërmerren në objektet e ndryshme të trashëgimisë sonë kulturore.