BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Premiera e operës“Goca e Kaçanikut”, regjisori Nikolin Gurakuqi: Një ngjarje historike

Premiera e operës“Goca e Kaçanikut”, regjisori Nikolin

Opera “Goca e Kaçanikut” ngjitet këtë mbrëmje në skenë. Vepra e kompozitorit Rauf  Dhomi nga Opera e Kosovës vjen me regji nga Nikolin Gurakuqit. Opera “Goca e Kaçanikut” do të vijë në skenë me një gjuhë bashkëkohore jo folklorike. Opera e kompozitorit të njohur kosovar Rauf  Dhomi është me libret të Ajmone Dhomit dhe Jusuf  Buxhovit. Opera e parë kosovare premierë botërore në Kosovë, ku për publikun shfaqet në sallën AMC në Prishtinë. Për këtë vepër ka reaguar dhe regjisori Nikolin Gurakuqi, që e quan një ngjarje historike. “Suksese të gjithëve në këtë ngjarje të madhe historike, dirigjentit, skenografit, kostumografes, korit, orkestrës, solistëve, figurantëve, teknikës e veçanërisht stafit drejtues me z. Meriton Ferizi në drejtim administrativo artistik. Suksese të mëtejshme operas së re të Kosovës”, shprehet regjisori, që shton se opera do të ndiqet këtë mbrëmje dhe nga kryeministri i Kosovës z. Albin Kurti. Në këtë vepër bëhet fjalë për luftën kundër pushtuesve osmanë në anën e Kaçanikut dhe dashurinë e dy të rinjve: Trimorit dhe Pafikës. Këta dy ëndërrojnë për një jetë të lirë dhe të lumtur. Mirëpo tradhtari Rus Bashi i pengon, duke e akuzuar Trimorin për tradhti. Trimori burgoset, kurse Rus Bashi tenton ta rrëmbejë Pafikën. Në ndërkohë shokët e lirojnë Trimorin. Në momentin kur Rus Bashi e sulmon Pafikën, paraqitet Trimori, ndërsa Pafika arrin ta vrasë tradhtarin. Të gëzuar, të gjithë i këndojnë lirisë e dashurisë. Rauf  Dhomi është autor i shumë operave, meshave, kantatave, muzikës simfonike, partiturave filmike dhe muzikës teatrore. Rolet në vepër interpretohen nga: Pafika - Adelina Paloja, Trimori- Ismet Vejseli, Plaku - Hektor Leka, Plaka - Besiana Mehmeti, Teuta Kurti;  Rusbashi - Harris Bajraktari; Kasneci - Rizah Jahaj; Fiqali - Hekuran Bllaca; Agjenti - Etrit Nura; 3 shoqet- Aurela Krasniqi, Elona Sadiku, Donika Kovani Elvira Mazhiqi, Fiona Shabani, Leila Nika. Në këtë vepër është aktivizuar edhe Baleti Kombëtar i Kosovës.  

Më të lexuarat