BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi Ramës dhe Sali Berishës, ja pse pjesë e pazarit për marrjen e vulës së PD ishte edhe Belinda Balluku

Lulzim Basha zbardh detajet tronditëse nga marrëveshja sekrete e Edi
x
BREAKING NEWS

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si KLSH zbardhi abuzimet e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, ja detajet nga raporti

Lidhja e Belinda Ballukut dhe pagesat e majme për inceneratorët, si
x
BREAKING NEWS

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e drejtësisë, SPAK nis hetimet për Ogerta Manastirliun për vjedhjen e fondeve të pandemisë, ja çfarë përmban dosja

Një tjetër ministër i Ramës bie në rrjetën e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe të skeduar për drogë e pastrim parash, i përfshirë në afera me Fazlliç dhe shfrytëzim pushteti për të pasuruar fëmijët e tij, “non-grata” nuk i hiqet, Londra vulos fatin e kreut ...

Sali Berisha i korruptuar, i lidhur me bandat kriminale dhe me personazhe
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe, mediat e huaja e akuzojnë si të korruptuar dhe i përmendin dosjen që po heton SPAK se ka favorizuar dhëndrin kur ishte kryeministër, reagojnë dhe socialistët

Sali Berisha mbetet “non-grata” në Britaninë e Madhe,
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u zbërthye para prokurorëve të SPAK dhe denoncoi aferat e Ahmetajt, nga takimet me “bosët” e inceneratorëve, te udhëtimet në Gjermani dhe fjetja në hotel me 5 yje, zbardhen detaje nga dosja...

Gjiknuri kthehet në bashkëpunëtor i drejtësisë, ja si u
x

Kultura

Qendra e Studimit të Arteve me veprimtarinë “"Shkolla” teatrore e Butrintit” për pasurinë artistike dhe didaktike, që ka sjellë festivali teatror në Shqipëri

Qendra e Studimit të Arteve me veprimtarinë

Festivali ndërkombëtar i teatrit në Butrint nisi në vitin 2000, duke sjellë në skenën antike shfaqje të ndryshme realizuar nga regjisorë të njohur dhe me aktorë shqiptarë dhe të huaj, por nuk kanë munguar dhe vështirësitë për realizimin e tij ndër vite. Në veprimtarinë  ““Shkolla” teatrore e Butrintit” drejtori artistik i festivalit aktori Alfred Bualoti foli për pasurinë e çmuar artistike dhe didaktike, që ka sjellë festivali teatror “Butrinti 2000” në vendin tonë. Në veprimtarinë që u organizua nga Qendra e Studimit të Arteve pranë Akademisë së Shkencave me moderimin e dr. Anxhela Çikopanos, studiuese e teatrit, drejtori Bualoti tha ndër të tjera se nuk ishte e lehtë skena e teatrit të Butrintit për çdo shfaqje. “Kjo bëri që kriteri i përzgjedhjes të ishte sfidues për trupat më të mira në nivel rajonal e ndërkombëtar”, u shpreh ai. Bualoti rrëfeu rrugëtimin e këtij festivali që nisi nga një aplikim në projektet e Ministrisë së Kulturës prej një shoqate të skenës dhe ekranit të ngritur në ‘98-n për zhvillimin e një festivali në Gjirokastër. Ai kujtoi se teatri antik i Butrintit në atë kohë ishte i mbuluar nga uji dhe ferrat. Ishte ideja e tij që ta rikthente teatrin antik në skenën e një festivali teatror, e cila u realizua kur ministër Kulture ishte kryeministri aktual i Shqipërisë, z, Edi Rama, i cili menjëherë sipas tij e mbështeti projektin.  “Kontaktuam shumë trupa perëndimore. Festivali arriti të ndiqej nga spektatorët dhe qindra artistë të huaj kanë ardhur në Butrint”, tha drejtori i festivalit Bualoti, i cili shprehu edhe keqardhjen për mungesën e mbështetjes së këtij festivali gjatë viteve të fundit.   

Trupat teatrore në festival

Festivali  sipas drejtorit Alfred Bualoti i ka shërbyer jo vetëm imazhit të Shqipërisë në rrafshin ndërkombëtar, por edhe zonës së Butrintit. “Tani Saranda është e mbushur plot me të huaj, dhe kur i shoh ndjej keqardhje të thellë që nuk mund tua servirim këtë vlerë kulturore turistëve”, tha Bualoti. Drejtori Bualoti theksoi se edicionet  më të mira të festivalit për nga vlerat e gjithanshme krijuan një jehonë të jashtëzakonshme në qarqet e kulturës europiane. Ai kujtoi se në festivalin “Butrint 2000” kanë marrë pjesë trupa teatrore nga Italia, Franca, SHBA, Anglia, Greqia, Rusia, Kosova, Zvicra, Republika Çeke, Maqedonia, Kroacia, Serbia, Rumania, Spanja, Bullgaria, Ukraina, Kina, Holanda, Qipro, Hungaria, Suedia, Polonia e Shqipëria. Përveç pjesëmarrjes së trupave më të mira shqiptare në këtë festival, Bualoti rrëfeu se si festivali i kaloi kufijtë rajonalë të pjesëmarrjes, ndërsa kujtoi mes të tjerave edicionin e 15-të të festivalit “Butrint 2000”, ku për herë të parë në Shqipëri erdhën aktorët e Teatrit Kombëtar të Pekinit me shfaqjen “Richard III”, që la gjurmë në këtë festival. Bualoti përmendi edhe pjesëmarrjen e artistëve shqiptarë me veprat “Variacione me motive nga këngëtarja tullace” me koncept e koreografi të Gjergj Prevazit; trupën shkodrane me “Kanarina blu” të Stefan Çapalikut apo përvoja të tjera të sjella nga trupat e huaja si “Ëndrra e një nate vere” me regji të Michalis Sionas nga Teatri “Thesis” i Athinës apo trupa franceze që vinte nga teatri Komedi De Valence i Lionit, si dhe të tjera vepra.