BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Kultura

Qëndrim Rijani: Vepra “Tartufi” e Molierit godet çdo ves negativ të kohës sonë

Qëndrim Rijani: Vepra “Tartufi” e Molierit godet çdo ves

“Tartufi” në skenën teatrore godet veset negative të kohës sonë. Vepra e Molierit me regji nga Qëndrim Rijani një produksion i Teatrit të Gjilanit në Kosovë mbrëmjen e datës 26 prill do të jetë në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina” në Tiranë. Në aktivitetin tij teatror, regjisori Qëndrim Rijani ka sjellë në skenat tona vepra të ndryshme teatrore, por këtë herë ai sjell “Tartufin”. Regjisori Rijani tregon se për këtë shfaqje që do të jetë në Tiranë është një trupë teatrore e mirëpërgatitur. ““Tartufi” një nga dhjetë veprat më të vëna në botë. Me një ridimensionim kohor do të jetë shfaqja, të cilën bashkarisht me një trupë të mirë-përgatitur e kemi bërë gati, që ju të keni mundësi ta shihni si premierë në Tiranë”, thotë regjisori Rijani. Vepra e autorit Jean Baptiste Poquelin- Moliere do të interpretohet në skenë nga një kastë e njohur aktorësh të teatrit. Por sipas regjisorit Qëndrim Rijani shfaqjen teatrore “Tartufi” e kanë veshur me situatat e kohës që jetojmë. “Vepra e Molierit, duke argëtuar publikun godet në të njejtën kohë çdo ves ose shfaqje negative të kohës sonë në radhë të parë dhe pastaj të njeriut në përgjithësi. Molieri në një farë mase i përzien zhanret. Ai nuk e ndan në mënyrë të prerë tragjiken nga komikja. Të njëjtën gjë kemi bërë edhe ne në rikonceptimin e kësaj vepre. Pavarësisht se e kemi zhveshur veprën nga dimensionet e kornizuara të kohës që është shkruar, të njëjtën e kemi veshur me situatat e kohës, në të cilën po e vëmë në skenë”, thotë regjisori Rijani.

Aktorët në skenë

Vepra “Tartufi” me tekst të Molierit të famshëm përherë është aktuale. Vepra e Molierit është vënë në skena të ndryshme të botës, por mirëpritet nga publiku për mesazhet që ajo përcjell. “Tartufi” është interpretuar për herë të parë në vitin 1664. Personazhet kryesore janë Tartufi, Elmira dhe Orgoni. Regjisori Qëndrim Rijani flet dhe për temën kryesore të “Tartufit” dhe konceptin e tij regjisorial për ta sjellë në skenë. “Hipokrizia një lloj “vesi” që shoqëron njerëzimin që nga Molla e Adamit, përkatësisht e Evës apo që nga “besimi” mes Kainit dhe Abelit është tema kryesore e “Tartufit”. Një lloj mishërimi i teatrit të Molierit me teatrin e Brehtit ka qenë bazë për ndërtimin e një koncepti regjisorial mbi këtë vepër madhështore”, thotë regjisori i njohur Qëndrim Rijani. Aktorë në role janë Kushtrim Qerimi, Ernest Zymberi, Aurita Agushi, Tringa Hasani, Gani Rrahmani, Flaka Latifi, Avni Shkodra, Mejreme Berisha, Alban Shahiqi, Florent Salihu. Skenograf Bekim Korça, kostumografe Yllka Brada, kompozitor Trimor Dhomi, ass regjie: Fitore Jashari. Krijimtaria e Molierit është e gjerë, por po të përmendim disa nga veprat më të njohura janë “Tartufi”, “Mizantropi” , “Kopraci”, “Don zhuani”, “Borgjezi fisnik”, etj. Molieri mbetet një krijues i madh i ndërtimit të karaktereve.