BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

QKLL: E kemi sjellë figurën e shkrimtarit Petro Marko të jetë më i pranishëm në aktivitete

QKLL: E kemi sjellë figurën e shkrimtarit Petro Marko të

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka sjellë në vëmendje aktivitetet kushtuar shkrimtarit Petro Marko. QKLL ka ndarë dhe disa foto në faqen e saj, ku shkruan vetëm pak kohë më parë në apartamentin që tashmë i është nënshtruar kurimit për t'u kthyer në shtëpi-muze, të një prej shkrimtarëve më interesantë të letërsisë shqipe, Petro Marko, bashkë me Aranitën vajzën e denjë të një familjeje të madhe dhe Jerin, artisten që i jep jetë përmes ngjyrave çdo kujtimi. “Pas vizitës në këtë apartament, ku ruhet jo vetëm jeta e një prej çifteve më të bukur si Safo dhe Petro Marko, por dhe historia tragjike e artit nën diktaturë, bashkë me Aranitën, e kemi sjellë figurën e shkrimtarit të jetë më i pranishëm në aktivitete, konferenca, shkrime, botime kushtuar figurës së tij përmes “Vitit Petro Marko””, thuhet nga QKLL. Sipas QKLL, në Panairin e Librit në Torino, figura e shkrimtarit u kujtua përmes një aktiviteti të veçantë, i cili zgjoi vëmendjen dhe të medias italiane. Botimi i Qytetit të fundit në italisht, u mbështet nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, ndërkohë të tjerë libra nga ky autor janë në proces përkthimi. Po sipas QKLL, për herë të parë një konferencë shkencore ridimensionoi rolin e Petro Markos në letërsinë shqipe, përmes kumtesave të studiuesve si Bashkim Kyçuku, Floresha Dado, Behar Gjoka, etj, ndërsa rrëfimet e tij kanë ardhur përmes interpretimeve të aktorëve si Yllka Mujo, Ndriçim Xhepa, Rajmonda Bulku, etj. Gjithashtu “Tetori i librit”, por dhe “Varg Festival” e çuan Petro Markon në aktivitete me të rinj kudo në shkolla, librari publike... “Kemi kujtuar këtë vit Jamarbër Markon, poetin, birin e shtrenjtë të shkrimtarit. Por për një shkrimtar të anatemuar për vite me radhë një vit nuk mjafton për ti dhënë gjithë atë çfarë ai i dha gjuhës e kulturës shqiptare. Por ky vit simbolik na e ka sjellë më pranë e motivuar studiuesit e lexuesit, për tu endur në të tjera dimensione të personalitetit të tij”, thuhet nga QKLL. Petro Marko lindi në Dhërmi, 25 nëntor 1913 dhe u nda nga jeta në Tiranë, 27 dhjetor 1991.