BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Restaurimi i godinës historike të Teatrit të Kukullave ish-Parlamenti i parë shqiptar drejt përfundimit, pas përmbylljes së punimeve do të vijohet me mobilimin

Restaurimi i godinës historike të Teatrit të Kukullave

Punimet restauruese në godinën historike të Teatrit të Kukullave, ish- Parlamenti i parë shqiptar janë drejt përfundimit. Teatri i Kukullave, ky monument i rëndësishëm kulturor dhe historik, është një nga objektet e përzgjedhur që po restaurohet nga programi “EU4Culture”. Ministrja e Kulturës Elva Margariti inspektoi punimet që po kryhen në këtë godinë historike dhe shprehet se i është nënshtruar një operacioni delikat, që të ruhen vlerat arkitekturore dhe historike. “Po shkon drejt përmbylljes puna për restaurimin e godinës historike të Teatrit të Kukullave, ish-Parlamenti i parë shqiptar. Falë programit “EU4Culture”, që po zbatohet nga UNOPS, godina i është nënshtruar një “operacioni” delikat, që të mund të mbeten të pacënuara vlerat arkitekturore dhe historike”, shprehet ministrja e Kulturës në rrjete sociale, ku ka ndarë dhe disa foto të punimeve restauruese në këtë godinë.

Në strukturën ekzistuese të Teatrit të Kukullave në Tiranë ka përfunduar përforcimi i themeleve të godinës, përforcimi i kolonave dhe mureve të brendshme dhe rindërtimi i çative me strukturë të re me binarë druri. Ministrja e Kulturës Elva Margariti gjithashtu bën me dije se janë evidentuar dhe shtrimet e vjetar të dyshemesë në këtë godinë. “Ka filluar restaurimi i fasadës duke kryer analizat e ngjyrave të përdorura gjatë viteve, për t’i dhënë objektit pamjen origjinale. Janë zbuluar dhe evidentuar shtrimet e vjetra të dyshemesë, të cilat do të restaurohen në përfundim të punimeve ndërtimore”, pohon ministrja e Kulturës.

Restaurimi nisi në 2022

Godina iu nënshtrua procesit të restaurimit në vitin 2022. Por ministrja e Margariti shprehet se vitin që vjen kryeqyteti do të ketë një qendër të re kulturore. “Në pjesën e pasme të teatrit ka përfunduar ndërtimi i skenës së re me lartësi 11m. Kanë filluar punimet e muraturës së tullës, instalimet mekanike, elektrike dhe ndërtimi i tavanëve te varur. Pas përmbylljes së punimeve do të vijohet me mobilimin dhe vitin që vjen Tirana do të ketë një qendër të re kulturore në zemër të saj”, thuhet nga ministrja e Kulturës. E ndërtuar në vitin 1924 për të shërbyer fillimisht si Shtëpia e Oficerëve dhe më pas si Parlamenti i parë i Shqipërisë, që prej vitit 1960, godina u kthye në Teatër Kombëtar të Kukullave, një qendër kulturore për fëmijë e ngulitur thellë në kujtesën e disa brezave. Ndërtesa vuante nga një mungesë serioze e riparimeve dhe mirëmbajtjes; tërmeti i vitit 2019 shkaktoi dëme të dukshme strukturore.

Ndërhyrjet e propozuara për rehabilitimin e Teatrit Kombëtar të Kukullave, në lidhje me projektin “EU4Culture” më parë u bë me dije që përfshinin kategori të ndryshme si riparim i plotë strukturor, ruajtja e fasadës historike, restaurimi dhe përmirësimi i ambienteve të brendshme duke përfshirë sallën e publikut, skenën, mobiliet, ekspozitat muzeale, njësitë teknike, të shërbimeve dhe administratës, përmirësimi i mekanizmave të skenës dhe i vetë skenës për të pritur lloje të shumta të shfaqjeve teatrale, etj

Më të lexuarat