BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Shfaqja “Vizita” pas festivalit “Moisiu” në skenën e teatrit “Migjeni”

Shfaqja “Vizita” pas festivalit “Moisiu” në

Shfaqja teatrore “Vizita” fituesja e tre çmimeve në Festivalin Teatror Shqiptar “Moisiu” në Tiranë u shfaq për dy mbrëmje në skenën e teatrit “Migjeni” në Shkodër. Drama “Vizita” erdhi në skenën teatrore nga Davide Iodice, një regjisor i teatrit bashkëkohor. Vizita" me tekst nga Fabio Pisano është e mbështetur në kryeveprën e H.G. Wells "Vizita e mrekullueshme".  Ndihmës regjie Jozef Shiroka, përktheu veprën Zija Vukaj dhe kostruksionet skenografike  Divni Gushta. Interpretuesit në shfaqjen që u shfaq në 2 dhe 3 dhjetor janë Nikolin Ferketa, Raimonda Markja, Pjerin Vlashi, Fritz Selmani, Rita Gjeka Kacarosi, Julinda Emiri, Jozef Shiroka, Merita Smaja, Aleksandër Prenga dhe Vladimir Doda. "Vizita e mrekullueshme" HG Wells u botua në 1895. HG Wells ishte një shkrimtar shumë produktiv. Ai ka shkruar më shumë se 100 libra gjatë karrierës së tij 60 vjeçare. Veprat e tij të fiction bien në shumë zhanre, duke përfshirë fantashkencën, fantazinë, satirën dhe tragjedinë. Davide Iodice është diplomuar për regji në Akademinë Kombëtare të Arteve Dramatike “Silvio d'Amico” në Romë me maestro Andrea Camilleri. Ai ishte bashkëdrejtor artistik i Qendrës Kërkimore Teatro Nuovo në Napoli. Ai është krijuesi dhe drejtori artistik i Scuola Elementary del Teatro | Konservatori popullor për projektin e artit skenik, artit dhe përfshirjes sociale. Iodice është përgjegjës për projektet e artit dhe përfshirjes sociale për teatrin Trianon Viviani. Iodice ka krijuar vepra radiofonike për Radio 3 Rai me bashkëpunimin e Goffredo Fofi dhe Maurizio Braucci, dokumentarin kolektiv Com'è bella la Città me Roberta Torre, Pasquale Pozzessere, Giovanni Maderna dhe është protagonist dhe autor i shkrimit skenik të filmit dokumentar Gelsomina Verde pere la me regji nga Massimiliano Pacifico. Drama “Vizita” më shfaq për herë të parë në ditët e fundit të tetorit në teatrin “Migjeni”, vijoi në skenën e Tiranës dhe sërish u rikthye në Shkodër.