BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Kultura

Shkrimtari Peter Stamm i përkthyer në 40 gjuhë, në një takim me lexuesit në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit

Shkrimtari Peter Stamm i përkthyer në 40 gjuhë, në një

Peter Stamm një nga autorët më të njohur bashkëkohorë  zhvilloi një bisedë me lexuesit e tij shqiptarë në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit. Shkrimtari zviceran, i përkthyer në gati 40 gjuhë, vjen nga gjermanishtja në shqip falë punës së Anna Koves dhe Aleph Club. Gjatë këtij takimi, të pranishmit në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit biseduan me autorin e gjithashtu u lexuan pasazhe nga librat e tij, të botuar në shqip “Agnesa” dhe “Shpërfillja e ëmbël e botës”. “Agnesa” është vepra e parë e autorit, ndërsa “Shpërfillja e ëmbël e botës”, u shkrua dy dekada më vonë. Ndër të tjera gjatë takimit me lexuesit shqiptarë, Peter Stamm tha se të dyja veprat janë sa të ngjashme po aq edhe të ndryshme. “Më vjen mirë që jam në Tiranë. E shoh sallën e takimit plot dhe kjo më gëzon. Sapo kanë dalë librat më thanë dhe sigurisht është ende herët të kërkoj lexues shqiptaren, por këtë takim letrar shumë të interesuar. Të dyja veprat janë po aq të ngjashme, po aq edhe të ndryshme”, tha ai. Sipas Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Peter Stamm me mbi 1.5 milionë libra të shitur dhe në 40 gjuhë i përkthyer, pa dyshim është një autor shumë i dashur dhe i vlerësuar për lexuesit në mbarë botën. Pas takimit letrar në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, Peter Stamm zhvilloi një takim edhe në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja, salla “Europa”, i ftuar nga Departamenti i Gjuhës Gjermane të Universitetit të Tiranës. Ndërsa nesër ai do të udhëtojë drejt Shkodrës, ku do të zhvillojë një takim në Bibliotekën Shkencore të Universitetit “Luigj Gurakuqi”, i ftuar nga Departamenti i Letërsisë.