BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Shpallen 10 kandidaturat e çmimit “Lumo Skëndo” për vitin 2023, ky vlerësim shkon për veprën më të mirë në eseistikë dhe publicistikën shqiptare të një viti

Shpallen 10 kandidaturat e çmimit “Lumo Skëndo” për

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpalli kandidaturat e çmimit “Lumo Skëndo” për vitin 2023. Në garë për çmimin që ndan QKLL janë dhjetë kandidatura. Çmimi “Lumo Skëndo” shkon për veprën më të mirë në eseistikë dhe publicistikën shqiptare të një viti. Veprat e përzgjedhura nga juria që është ngritur më parë pranë Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit janë: “Fan Noli- Apostulli” nga Ilir Ikonomi, “Frashëri i shquar, i panjohur” Thomas Frashëri; “Beteja për 20 përqindëshin” nga Ardit Bido; “Një urë fjalësh mes nesh dhe tjetrit” nga Namir Lapardhaja; “Zbulimi i Erosit në antikitet” nga Artan Fuga; “Njeriu si një tjetër” nga Natasha Lako; “Takimet e mia me…” nga Blendi Fevziu; “Unë jam Kosovë” e Migjen Kelmendit, “Publicistikë e zgjedhur” Erion Kristo dhe “Dëshmi dhe kujtesë” Astrit Lulushi. Juria e edicionit të tretë të çmimit “Lumo Skëndo” që ndan Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit përbëhet nga botuesja Arlinda Dudaj, Uran Butka, studiues i veprës së Mid’hat Frashërit, pedagogia Belina Budini, studiuesi dhe pedagogu Bledar Kurti, si dhe studiuesi Ardit Gjinali. Çmimi “Lumo Skëndo” për veprën më të mirë të botuar në publicistikë dhe eseistikë përgjatë vitit 2023 pritet që të ndahet në ditët e fundit të marsit. Një vit më parë, fitues i çmimit “Lumo Skëndo” ishte shkrimtari Ben Blushi me librin e tij “41 Sekrete”. Autori u vlerësua nga juria në QKLL për veprën më të mirë në fushën e publicistikës dhe eseistikës për vitin 2022.

Çmimi që u rikthye nga QKLL

Çmimi “Lumo Skëndo” u risoll nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit dhe ka në fokus risjelljen në vëmendje të Mid’hat Frashërit. Por edhe për të patur një vlerësim për veprën më të mirë publicistike apo studimore. Në 72-vjetorin e ndarjes nga jeta të një prej intelektualëve të historisë shqiptare, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit prezantoi në tetor 2021 rikthimin e çmimit “Lumo Skëndo”. Drejtoresha e QKLL-së, Alda Bardhyli me rikthimin e çmimit më parë shprehu nderimin e saj ndaj figurës së Mid’hat Frashërit dhe kontributit të tij në letrat shqipe, në studimet historike dhe albanologjike. Në edicionin  e parë anëtarë të jurisë u shprehën se rikthimi i çmimit “Lumo Skëndo” nga QKLL-ja është një lajm i mirë për autorët që do të vlerësohen në gjinitë e publicistikës, eseistikës dhe studimore. Në edicionin e parë, fituese e çmimit “Lumo Skëndo” ka qenë Lea Ypi me librin e saj “Të lirë”. Mid'hat Frashëri (njohur me emrin e pendës Lumo Skëndo; 25 mars 1880- 3 tetor 1949) ka qenë diplomat, shkrimtar dhe politikan shqiptar. Në botën e letrave ka kontributin e tij si publicist, shkrimtar, përkthyes dhe albanolog.  Çmimi Kombëtar i Bibliofilisë “Lumo Skëndo” është akorduar për herë të parë në vitin 2006.

Më të lexuarat