BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Kultura

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin “Krenarbëria” organizuar nga QSPA

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në

Autorja Ilina Sancineti nga ngulimi arbëresh i Spixanës, si dhe autorët Nicola Scalici dhe Mario Calivanga Hora e Arbëreshëvet u shpallën fituesit e konkursit “Krenarbëria”. Të mërkurën u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, si një formë për të motivuar dhe promovuar të rinjtë arbëreshë në fushën e letërsisë. Ceremonia u mbajt në këtë ditë simbolike, që përkon edhe me 121-vjetorin e ndarjes nga jeta të Jeronim De Radës dhe pati të pranishëm personalitete të kulturës e të shkencës, si dhe vetë konkurrentët arbëreshë, disa prej të cilëve vinin për herë të parë në vendin amë. Drejtoresha e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA), prof. Diana Kastrati prezantoi nismën dhe falënderoi pjesëmarrësit, veçanërisht konkurrentët e konkursit që udhëtuan nga Italia për të qenë prezent në konkursin “Krenarbëria: Rrëfime arbëreshe”. Ajo theksoi nevojën për ndërhyrje prej instancave shtetërore për mbijetesën e arbërishtes, si dhe nevojën për rishikim të kurrikulave shkollore dhe të integrimit të autorëve dhe letërsisë arbëreshe duke qëndruar në një vijë me strategjitë dhe politikat e QSPA-së. Me tej, fjalën e mori drejtori i Institutit Italian të Kulturës në Shqipëri, z. Alessandro Ruggiero, i cili theksoi ndërgjegjësimin e arbëreshëve për ruajtjen e identitetit të tyre etnik në Itali. Juria ishte e përbërë prej tre studiuesve të Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, përkatësisht prof. Diana Kastrati, Dr. Fabio Rocchi dhe dr. Jolanda Lila, si dhe nga dy emra të rëndësishëm të botës arbëreshe prof. Carmine Stamile dhe znj. Fernanda Pugliese. Studiuesja Jolanda Lila nënvizoi rëndësinë e prurjeve të shumta të këtij konkursi, të cilat dëshmojnë për vijimësinë e letërsisë arbëreshe në fushën e prozës. Me çmimin e parë u vlerësua autorja Ilina Sancineti nga Spixana, me motivacionin: Për tregimin “L’appartenenza- (Përkatësia)”, ku ka ditur të realizojë arketipe antropologjike e kulturore të botës arbëreshe, duke i ndërthurur këto dëshmi me rievokime vetjake të trashëgimisë lirike dhe gojore të përfshira në një fabul letrare origjinale”. Çmimin e dytë e mori autori Nicola Scalici nga Hora e Arbëreshëvet, Siçili për tregimin “Akkordeon”, ndërsa çmimi i tretë iu akordua autorit Mario Caliva nga Hora e Arbëreshëvet për tregimin “Mushku”.