BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Shtëpiza e fotografisë në kuadër të festave të fundvitit në Shkodër

Shtëpiza e fotografisë në kuadër të festave të

Shtëpiza e fotografisë vjen në kuadër të festave të fundvitit nën moton “Gzo n’Shkodër”. Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” shprehet se programi i kësaj shtëpize do të vijojë në qytetin e Shkodrës, duke u bërë dhe pjesë e aktiveve për festat e fundvitit. “Shtëpiza e fotografisë është një hapësirë e vënë në dispozicion nga Bashkia e Shkodrës në kuadër të festave të fundvitit nën moton “Gzo n’Shkodër”. Bashkia Shkodër mbështet kështu programin e edukimit të muzeut Marubi, “Shkrue me dritë” si dhe iniciativën Dugaja e fotografisë. Programi i edukimit i shtëpizës “Shkrue me Dritë” do të zhvillohet paradite dhe do të përfshijë punëtori me tematika të ndryshme si krijimin e kartolinave të fundvitit me elementë të trashëgimisë kulturore, teknikën e monomtipisë, lojëra dhe shumë të tjera”, thuhet nga muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” në Shkodër, që ka ndarë dhe një video gjatë aktivitetit. Muzeu shprehet me tej se pasdite shtëpiza shndërrohet në “Dugajën e fotografisë”. “Ku artisti Ergys Vela ju mirëpret për realizimin e fotove të çastit dhe atyre me film 24x36 mm. Gjithkund festohet, askund si në Shkodër”, thuhet nga muzeu. Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” herë pas here bëhet pjesë  e aktiviteteve të ndryshme që bëhen në Shkodër. Muzeu mban në arkivin e tij rreth 400,000 negativë në pllaka xhami, të organizuar në mënyrë të përkryer dhe të klasifikuar sipas vitit të shkrepjes dhe përmbajtjes së fotografisë. Në dy katet e muzeut mund të shihen edhe studiot e fotografit të famshëm, Pietro Marubit, dhe pasardhësve të tij. Ishte Pietro Marubi, azilanti politik italian, ai që hapi këtë godinë si studion e tij të re. Pas vdekjes së tij, studion e trashëgoi nxënësi i tij shqiptar e më pas fëmijët e nxënësit, të cilët mbajtën të gjallë dinastinë e familjes Marubi.