BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Kultura

Specialistët e trashëgimisë: Monumentet e kulturës, që janë më të rrezikuar duhet të ndërhyhet për ti shpëtuar nga shkatërrimi, mirëmbajta detyrë e institucioneve

Specialistët e trashëgimisë: Monumentet e kulturës, që

Objekte të ndryshme të trashëgimisë kulturore janë në një gjendje, që lë për të dëshiruar. Pak ditë më parë, Ura e Zogut monument kulture në vendin tonë u shpall në listën e 7 monumenteve dhe vendndodhjeve të trashëgimisë kulturore më të rrezikuara në Europë për 2022, nga organizata “Europa Nostra”. Edhe pse për specialistët ky është një lajm me rëndësi për ndërhyrje në këtë monument kulture, ata shprehen se objekte që kanë degraduar janë përgjegjësi e institucioneve, pasi ka munguar mirëmbajtja prej vitesh.  Reagimeve në mbrojtje të trashëgimisë kulturore në vend i bashkohet dhe dr. Latif Lazimi, arkitekt që për 40 vjet është marrë me restaurimin e banesave në qendrat historike të Gjirokastrës, Beratit etj. Arkitekti Lazimi thotë se monumentet që janë më të rrezikuar duhen shpëtuar. “Është lajm i rëndësishëm përfshirja e Urës së Zogut në listën e 7 monumenteve më të rrezikuar në Europë në fushën e trashëgimisë kulturore. Mendoj që monumentet që vazhdojnë të jenë më të rrezikuar duhet të ndërhyhet për ti shpëtuar nga shkatërrimi”, thotë dr. Lazimi. Arkitekti  Latif Lazimi shprehet me kritika ndaj institucioneve në vend për punën me monumentet e kulturës. Ai thotë se Ura e Zogut ka nevojë për projekt ndërhyrjeje të shpejtë. “Mirëmbajtja dhe restaurimi i monumenteve është detyrë e shtetit dhe Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore (IKTK) përgjegjës për këtë detyrë. Ura e Zogut me sa di është në gjendje të rëndë, sepse një mbështetje ka ceduar dhe struktura  e saj ka nevojë të menjëhershme për ndërhyrje konsoliduese dhe të specializuar për problematikën që paraqet”, thotë dr. Lazimi.

Degradimi i objekteve

Piktori dhe restauratori Adrian Devolli për vite me radhë është marrë me restaurime të veprave të artit. Ai shpreh keqardhjen që sot ka objekte të ndryshme me status monument kulture që janë lënë në degradim, ku dhe Kishat Pas-Bizantine në Voskopojë dhe Vithkuq në Shqipëri janë renditur në listën e 7 më të rrezikuarat të trashëgimisë në Europë në 2018. Devolli thotë se degradimi i urës tregoi sa pak bëhet për mirëmbajtjen. “Janë probleme të ndryshme në trashëgiminë tonë kulturore, ka dhe objekte të tjera si kisha monument kulture që nga mungesa e mirëmbajtjes ndër vite kanë degraduar. Përgjegjësia e Ministrisë së Kulturës dhe Institutit të Monumenteve të Kulturës, që tani ka ndryshuar dhe emrin. Ura e Zogut është shumë e bukur dhe me vlera historike. Por institucionet tona nuk kanë bërë projekte për një kishë të thjeshtë, jo më të bënin për këtë urë monument kulture. Degradimi që është në monumentet e kulturës është përgjegjësi e shtetit, strukturave përkatëse, ministrisë. Mungesa e mirëmbajtjes sjell degradim të objekteve”, thotë Devolli.  Adrian Devolli nga viti 1979 deri më 1987 ka qenë restaurator pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës, më pas nga viti 1987 deri më 1991 ka qenë pranë GKA. Aktiviteti i tij është me projekte restauruese në Manastirin e Ardenicës, si dhe në bashkëpunim me restauratorë të tjerë në Kishat e Bregut, Mborje të Korçës, etj. Për Urën e Zogut, që u shpall në listën e 7 monumenteve më të rrezikuar në Europë, më parë u shpreh dhe akademiku Emin Riza me kritika ndaj Ministrisë së Kulturës.

Më të lexuarat