BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Studiuesit e IGJL: Studimi “Burimi dhe formimi i dëshirores së shqipe” një kontribut në fushën e gramatikës historike të gjuhës shqipe

Studiuesit e IGJL: Studimi “Burimi dhe formimi i dëshirores së

Studimi “Burimi dhe formimi i dëshirores së shqipes” sipas studiuesve përbën një kontribut të rëndësishëm në fushën e gramatikës historike të gjuhës shqipe. Në Bibliotekën e Institutit të Arkeologjisë u bë paraqitja e veprës së akademik Ethem Likaj “Burimi dhe formimi i dëshirores së shqipes”. Akademia e Studimeve Albanologjike shprehet se në këtë aktivitet morën pjesë profesorë e studiues të Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë, të Fakultetit të Historisë e të Filologjisë (Tiranë), të Universitetit të Durrësit, etj. Në fjalën e tij të hapjes, drejtori i Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë, prof. dr. A. Lama u ndal dhe vlerësoi kontributin e gjerë shkencor të akad. Ethem Likajt në gjuhësinë shqiptare. “Studiuesit e Institutit të Gjuhësisë dhe të Letërsisë, Adelina Çerpja dhe Leonard Dauti, theksuan se ky studim përbën një kontribut të rëndësishëm në fushën e gramatikës historike të gjuhës shqipe, e konkretisht në trajtimin e një prej kategorive më të veçanta e dalluese të shqipes në raport me gjuhët e tjera të familjes indoevropiane, të origjinës dhe rrugës nëpër të cilën ka kaluar mënyra dëshirore, qoftë në aspekt semantik, qoftë në atë formal”, thuhet nga Akademia e Studimeve Albanologjike për këtë promovim të studimit, që u bë këto ditë. Në mbyllje, rektori i Akademisë së Studimeve Albanologjike, akademik Valter Memisha i dorëzoi akademik Ethem Likaj emblemën “Akademia e Studimeve Albanologjike”, në shenjë nderimi dhe vlerësimi për kontributin e tij të gjatë dhe të rëndësishëm në gjuhësinë shqiptare. Gjuhëtar dhe akademik Ethem Likaj ka botuar ndër vite vepra të ndryshme në fushën e gjuhësisë. Në aktivitetin e tij janë dhe shumë artikuj të botuar në revista shkencore të vendit, si dhe në revista të huaja. Në aktivitetin e tij gjuhëtari ka mbajtur mbi 60 kumtesa në kongrese, konferenca dhe simpoziume shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare.

Më të lexuarat