BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Kultura

Teatri antik i Finiqit në trashëgiminë kulturore

Teatri antik i Finiqit në trashëgiminë kulturore

Qyteti i lashtë i Finiqit përbën një vlerë të madhe historike dhe arkeologjike. Drejtoria e Trashëgimisë Kulturore Vlorë shprehet se si qendra më e rëndësishme e Kaonisë, Finiqi antik ka patur një numër të konsiderueshëm ndërtimesh publike në funksion të jetës politike, administrative dhe kulturore të qytetit. Një ndër ta është edhe teatri antik. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë thotë se ai është ndërtuar në pjesën veriore të agorasë (zona publike), ku faqja e kodrës krijon një kavea natyrore për vendosjen e shkallares. “Është ndërtuar në shekullin e tretë para erës sonë dhe është restauruar në fillimet e periudhës Romake, duke vijuar të jetë në përdorim deri në shekullin e tretë pas erës sonë. Gjatë periudhës së Antikitetit të Vonë dhe në Mesjetë, element të ndryshëm të monumentit janë marrë dhe ripërdorur si materiale ndërtimi. Kjo është edhe arsyeja që sot ruhen shumë pak elemente nga arkitektura e tij. Për sa i përket stilit të ndërtimit, ai përbën një tip përfaqësues të teatrit iliro-epirot, që e gjejmë edhe në Bylis, Butrint dhe Dodonë”, thuhet nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë në faqen e saj. Në materialin e DRTK Vlorë thuhet se teatri i Finiqit së bashku me teatrin e Dodonës, për nga kapaciteti mbajtës i numrit të spektatorëve, kanë qenë më të mëdhenjtë në rajon. “Rrënojat e këtij monumenti të rëndësishëm, japin nxitje të mjaftueshme për të vizituar parkun arkeologjik të Finiqit”, thuhet nga DRTK Vlorë. Qyteti antik i Foinikës mori statusin park arkeologjik kombëtar në vitin 2005.