BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Teatri i Kumanovës me shfaqjen “Fluturimi mbi teatrin shqiptar” në Tiranë

Teatri i Kumanovës me shfaqjen “Fluturimi mbi teatrin shqiptar”

Teatri i Kumanovës me shfaqjen “Fluturimi mbi teatrin shqiptar” mori pjesë në Festivalin e Teatrit Shqiptar “Moisu” në Tiranë. Me regji nga Erson Zymberi, “Fluturimi mbi teatrin shqiptar” është një vepër intriguese e autorit Jeton Neziraj. Në rolet e shfaqjes janë Shkëlqim Islami, Mirsad Abazi, Egzona Saliu, Musa Isufi dhe Faton Ibrahimi. Ky tekst hedh dritë mbi sfidat dhe tensionet e një teatri të vogël, ku ata marrin një ofertë të papritur për të krijuar një shfaqje solemne për shpalljen e pavarësisë së vendit. Gjëja më intriguese është se ata nuk e dinë datën e  premierës, që përfshin edhe fjalën e kryeministrit. Kjo situatë krijon presion dhe tension të jashtëzakonshëm tek artistët, të cilët duhet të punojnë me pasion dhe shpejtësi për të krijuar një shfaqje të paharrueshme. Autori shpalos mjeshtërisht dinamikën midis politikës, artit dhe kohës duke theksuar sfidat dhe emocionet që vijnë me një projekt të tillë të madh. “Fluturimi mbi teatrin shqiptar” u shfaq mbrëmë në sallën 150 te “ArTurbina” në Tiranë. Skenograf në shfaqje Ardian Kadriu, kostumografe Yllka Brada, kompozitore Irena Popoviq, koreografe Krenare Nevzati dhe as/ regjisor- Iber Deari. Jeton Neziraj është një dramaturg nga Kosova dhe tani është drejtor i Qendrës Multimedia, një qendër produksionesh kulturore me qendër në Prishtinë. Si dramaturg Jeton Neziraj ka shkruar pjesë teatrale, të cilat janë vënë në skena të vendeve të ndryshme në Europë, por edhe në SHBA. Shkrimet dhe dramaturgjia e tij është përkthyer në më shumë se 10 gjuhë, duke përfshirë këtu: anglisht, gjermanisht, frëngjisht, italisht, sllovakisht, maqedonisht, sllovenisht, kroatisht, rumanisht, spanjisht, turqisht, bullgarisht, etj.

Më të lexuarat