BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Kultura

Teatri i Preshevës me shfaqjen "Grafitet" në festivalin “Moisiu”

Teatri i Preshevës me shfaqjen "Grafitet" në festivalin

“Grafitet” vepër nga Mehmet Kraja me regji nga Naser Shatrolli shfaqet për herë të parë në Tiranë në kuadër të Festivalit të Teatrit Shqiptar “Moisiu”. Vepra teatrore shfaqet këtë mbrëmje në Tiranë pas vlerësimit që ka marrë në festivalin e teatrit në Preshevë. Teatri i Qytetit Preshevë me “Grafitet” konkurron në festival, por regjisori Naser Shatrolli tregon se në këtë vepër ka një pasqyrim të tri etapave. “Shfaqja në bërthamë është e mbuluar me jorganin e motiveve shqiptare. Konkretisht në diskursin ideofabular shpërfaqen rrethanat e krijuara që nga ish Jugosllavia deri në ditët e sotme. Nëpër tri etapa përfshihet kronologjia e ngjarjeve në kuadrin e reflektorit tematik;1. Pushteti i Serbisë në Kosovë, 2. Ndërhyrja dhe ardhja e NATO - s në Kosovë, 3. Zbritja në qytet nga mali e UÇK - së si çlirimtarë. Pra, ka një pasqyrim real të këtyre tri etapave, që do të shtrihen në skenë dhe mizanskenë, nëpërmes dy vetjeve qenësore të kësaj drame Halimi, intelektuali që është sinonim i durimit dhe Banushi, që vegjeton në margjina të elitës, me një trashëgimi të rëndë të së shkuarës në ndërgjegje”, tregon Shatrolli. Sipas tij, shfaqja ka të gjithë komponentët nisur nga autor shqiptar nga Prishtina, Presheva dhe Mali i zi. Vepra teatrore do të jetë këtë mbrëmje në orën 21:00 në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në Tiranë. Në role janë Valon Nuhiu, Gjelbërim Emini, Gani Veseli dhe Artan Ibishi. Por regjisori Naser Shatrolli thotë se shfaqja është produkt teatror bashkëkohor. “I sendërtuar mbi logun e shenjave, figurave, simboleve dhe imazheve, të cilat përcaktojnë stilin, zhanrin, frymën dhe idenë brenda një norme të kuruar estetike”, tregon ai. Ass. e regjisë Afeida Boriçi, skenografia Nexhat Boriçi, skicat e skenës Nita Llonçari, kostumografia Flutura Dedinja dhe muzika Skënder Halimi. Kjo shfaqje mori dy çmimet e para dhe kryesoret në festivalin e Preshevës. Regjia më e mirë-Naser Shattrolli, ku dhe çmimi kryesor po ashtu dhe më i rëndësishmi i është ndarë shfaqjes, ku “Shfaqja më e mirë” përfshinë të gjithë komponentet; tekstin, regjisurën, aktrimin, skenografinë, kostumografinë dhe muzikën.