BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Kultura

“The Albanian Key” në Shkodër, Gonxhja: Skulptura simbolizon fuqinë dhe komunikimin përmes artit  

“The Albanian Key” në Shkodër, Gonxhja: Skulptura

Skulptura monumentale  “The Albanian Key” do të vendoset në hyrje të qytetit të Shkodrës. Kjo vepër është një ndër projektet fituese nga konkursi “Art në hapësira publike”, që u organizua më parë. Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit Blendi Gonxhja shprehet se është një kryevepër artistike. “Në prag të përfundimit skulptura monumentale  “The Albanian Key”, një vepër publike mahnitëse nga mjeshtri shqiptaro-italian Alfred Mirashi -Milot! Kjo kryevepër artistike, një ndër projektet fituese të konkursit ndërkombëtar “Art në hapësirën publike”, program nën kujdesin dhe financimin e Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, do të vendoset në hyrje të qytetit të Shkodrës, duke sjellë një dimension të ri estetik dhe kulturor. Me përmasa mbresëlënëse prej 20 metrash të gjatë dhe 10 metrash të lartë, kjo skulpturë simbolizon fuqinë dhe komunikimin përmes artit”, shkruan ministri Gonxhja në rrjete sociale, ku ka ndarë dhe foto të veprës. Sipas ministrit Blendi Gonxhja  pas orësh të panumërta pune dhe përkushtimi, Alfred Mirashi Milot dhe ekipi i tij po realizojnë një vepër që do të hyjë në historinë e artit shqiptar. ““The Albanian Key” mbart një mesazh të fuqishëm dhe të qartë: t'i japim fund dyerve të mbyllura dhe të hapim shanse për të gjithë, duke krijuar mundësi të barabarta për çdo njeri”, shprehet Gonxhja. Konkursi ndërkombëtar “Art në hapësira publike” u hap në qershor të vitit 2022 dhe kishte qëllimin për vendosjen e 18 veprave të artit, në vende të ndryshme. Sipas njoftimit të ish Ministrisë së Kulturës më parë ishin identifikuar 18 hapësira publike (1 institucion publik (spital), 12 rrethrrotullime, 4 mbikalime, 1 nyje infrastrukturore). Sipas njoftimit ato shtriheshin nga Veriu në Jug dhe nuk bëhej fjalë vetëm për sheshe, por edhe rrethrrotullime, institucione publike apo mbikalime, si dy rreth rrotullime në Koplik, dy në Bajzë, Divjakë, Grabian, Kavajë, mbikalimi te “Plepat”, rrethrrotullimi në Golem- plazh, mbikalimi te “Pallati me shigjeta”, Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, etj.