BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Kultura

"They Never Knock" me aktorët Herion Mustafaraj dhe Era Makoçi në skenën e teatrit Metropol

"They Never Knock" me aktorët Herion Mustafaraj dhe Era

"They Never Knock" na sjell në skenë jetën e një çifti intelektualësh, të cilët janë të bllokuar në apartamentin e tyre duke pritur arrestimin nga sigurimi i shtetit. Shkruar dhe me regji nga Armand Bora, vepra po shfaqet këto mbrëmje nëntori në skenën e teatrit Metropol në Tiranë. Një histori shqiptare, që vjen përmes gjuhës angleze. Në rolet e shfaqjes premierë janë aktorët Herion Mustafaraj dhe Era Makoçi. Një dramë e mbushur me tension dhe introspeksion, ku çdo moment mbart një peshë emocionale të jashtëzakonshme. Ndërsa ata përpiqen të zbulojnë arsyet e mundshme të arrestimit të tyre, shfaqja na fut në një udhëtim të thellë njerëzor dhe psikologjik. Gjatë kësaj kohe, ata bëhen hetues të njëri-tjetrit dhe apartamenti i tyre transformohet në një zyrë hetimi. Në skenën finale, ndjekim një rikthim të trishtueshëm te realiteti i tyre i vështirë. “Një shfaqje që do t'ju lërë të mahnitur dhe të reflektoni”, thuhet nga teatri Metropol. Shfaqja u dha në Metropol në datat 9, 10, 11, 12, 16 për të vijuar dhe në 17, 18, 19 nëntor. Regjisori Armand Bora ka shprehur më parë se ky është produksioni i pestë i një teksti, që në vitin 2000 është shfaqur me titullin "Valixhet" në sallën Blu të Galerisë së Arteve. Në vitin 2014, me "Ata hyjnë pa trokitur" pastaj në Kroaci, "Oni ulaze bez kucanja", në Melburn, Australi në "La Mama" theater me "They  enter ëithout knocking" dhe ky produksion tani në Metropol, interpretuar në anglisht nga Herion Mustafaraj dhe Era Makoçi. "They never knock" (Ata hyjnë pa trokitur) do të jetë në gjuhën angleze për publikun, por regjisori ka treguar se kjo është pjesë e triologjisë “Ata që mbijetuan”. “Teksti është shkruar në vitin 1995. Tema e trajton periudhën e komunizmit. Kjo është pjesë e triologjisë “Ata që mbijetuan”. Janë tre vepra me këtë temë. “Ata hyjnë pa trokitur” e para, “Udha e qumështit” e dyta dhe “Domino në Purgator”. Këto tre vepra që i kam shkruar dhe vënë në skenë janë me temën e komunizmit”, thotë regjisori.