BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Thirrja për projektet në 2024 nga MEKI, Andi Tepelena: Gonxhja njëlloj si ministret e Kulturës më parë, nuk bëhet transparent fondi vjetor

Thirrja për projektet në 2024 nga MEKI, Andi Tepelena: Gonxhja

Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit hapi këtë muaj thirrjen për projekt-propozimet 2024, por për artistë, organizatorë aktivitetesh, etj, ky duhet të jetë një proces transparent sa i takon buxhetit. Andi Tepelena menaxher kulture shprehet me kritika për MEKI-n, që sipas tij me projektet po vijon si më parë nga Ministria e Kulturës. Tepelena thotë se duhet të ishte bërë transparent fondi për projektet. “Ministri Blendi Gonxhja njëlloj si paraardhëset, vazhdon me avazin mos të bëhet transparent fondi total vjetor për projektet”, shprehet Tepelena. Në thirrjen për projekt -propozimet nga MEKI, Tepelena në një koment të tij i kërkon ministrit Gonxhja që të shohë modelin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, që sipas tij bën transparencën. Tepelena thotë se informacioni nuk duhet të merret më në mënyrë informale.  “Nuk bëni transparent sa është fondi minimal dhe maksimal për projekt që njerëzit mos të lodhen kot dhe të mundohen ti marrin këto informacione në mënyrë informale në korridoret e ministrisë në Kinostudio. Meqë e keni shpall prioritet teknologjinë digjitale, dhe shumë mirë bëni, bëni transparent të paktën në platformën digjitale shifrat që të bëheni i besueshëm. Mos u lodhni shumë, mjaft të imitoni modelin e transparencës të Ministrisë së Kulturës së Kosovës”, shkruan Tepelena në thirrjen për projekte nga MEKI.

 Aplikimet deri më 1 mars

 Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit mirëpret propozimet, idetë për projektet më kreative e inovative për kulturën, artin dhe trashëgiminë kulturore për vitin 2024. Sipas MEKI-t aplikimet janë deri më 1 mars, ku thirrja për projekte synon të mbështesë financiarisht me fonde publike projekt-propozime të paraqitura nga persona juridikë të regjistruar si OJF, individë, si edhe persona fizikë të regjistruar në QKB, të cilët kanë në objekt të veprimtarisë së tyre promovimin, mbrojtjen, ruajtjen, përcjelljen dhe digjitalizimin e artit, kulturës dhe trashëgimisë kulturore. Por Andi Tepelena menaxher kulture thotë se në thirrjen e ministrisë individë dhe OJF nuk mund të trajtohen me të njëjtat kushte. “ Individët dhe OJF-t do trajtohen me të njëjtat kushte. Pra një OJF që paguan taksat dhe nxit punësim, do përfitojë të njëjtën vlerë monetare si një individ free lance”, thotë Tepelena. Andi Tepelena edhe më parë ka reaguar për procesin që ndiqte Ministria e Kulturës me projektet që financonte, ku sipas tij duhet të bëhej me dije jo vetëm buxheti, por dhe bordi që bënte përzgjedhjen. Sipas Tepelenës mungesa e transparencës sjell dhe kosto për drejtuesit e institucionit. “ Mungesa e transparencës ndaj mënyrës se si dhe ku shkojnë fondet për kulturën të taksapaguesve shqiptarë duhet të sjellë dhe kosto politike për drejtuesin e institucionit”, thotë  Tepelena ndër të tjera. Periudha e realizimit të projekteve sipas Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit do të jetë mars - 5 dhjetor 2024.

 

 

Më të lexuarat