BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Kultura

TKOB: “Komisari”, fryt i bashkëpunimit Nikolla Zoraqi, Dritëro Agolli dhe Piro Mani

TKOB: “Komisari”, fryt i bashkëpunimit Nikolla Zoraqi,

Opera “Komisari” është një tjetër prodhim i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Nga materialet e arkivit, TKOB sjell këtë herë në vëmendje këtë vepër që erdhi në skenë dekada më parë. Teatri shprehet se atë kohë dhe nga shtypi i kohës u vlerësua. “Ky produksion është fryt i bashkëpunimit të kompozitorit Nikolla Zoraqi, shkrimtarit Dritëro Agolli dhe regjisorit Piro Mani. Premiera e operës u shfaq në 23 shkurt të vitit 1975. Në gazetën “Drita” të 30 marsit 1975 shkruhej: “Sukses i ri për krijimtarinë tonë kombëtare operistike dhe artin tonë skenik që pasuroi repertorin me një vepër të re shqiptare””, shprehet TKOB në faqen e tij. Dirigjent në vepër Mustafa Krantja, skenograf Ksenofon Dilo, mjeshtër kori Rozmari Jorganxhi, koreograf Agron Aliaj. Rolet dhe interpretët -Memo Kovaçi: Gaqo Çako, Hysen Koçia; Rrapo Tabani: Avni Mula, Hysen Kurti; Xhemal Borodina: Lefter Besho, Pëllumb Katroshi; Zana: Luiza Papa, Ermelinda Paparisto; Ademi: Agim Quku, Petrika Rrëmbeci, Pandi Zguro; Asllani: Janaq Mici, Sali Brari Kristo Borova: Ramiz Kovaçi, Gjoni Athanas, Behar Islami; Alma: Eleonora Pejo, Fitore Mamaqi; Andrea: Haki Dulli, Hysni Zela; Kristina: Irena Gjerga, Jorgjia Misa. Për të vijuar me rolin e Sali Protopapës që ishte Buran Spahiu; Bamk Qylollari: Haxhi Tafaj; Zariku: Gaqo Zdruli, Haxhi Tafaj; Qanoja: Behar Islami, H.Toçi; Lefter Lefteri: Petrika Rëmbeci, Veiz Tare, Ylli Naço; Spiro Qëndo: Ibrahim Tukiçi, Kristaq Paspali, Janaq Mici; Hans Binkopi: Vangjo Kosta, P.Peleshi; nëna: Gjenovefa Heba, Shqipe Mingomataj; vajzat partizane: Shqipe Zani, Tefta Çavo, Tatjana Elmazi, Fiqirete Kapaj, Xhovana Doku; fshatari Minella Kriqi; gjermani lajmëtar Enrik Paci. Artisti i popullit Nikolla Zoraqi lindi më 24 janar në vitin 1929 në Tiranë dhe u nda nga jeta në vitin 1991. Kompozitori gjatë karrierës së tij dha një kontribut të veçantë në zhvillimin e muzikës së re shqiptare.