BREAKING NEWS

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari paralajmëron arrestime politikanësh: Ka mbaruar afati i hetimeve të 6 dosjeve, SPAK të ketë kujdes nga ‘diversanti’ që mund të tronditë hetimet dhe të bëjë një rrëmujë të paparë, ja çfarë po ndodh me Ilir Metën...

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Gazetari që çoi videon “përvëluese” në SPAK për aferën “CEZ-DIA” nxjerr detajet e forta për Ilir Metën: Hetimet kanë përfunduar, pritet komunikimi i akuzës, ja si ish-presidenti po kërkon të shpëtojë nga prangat, njësoj siç ia hodhi paq me pamjet me zë...

Gazetari që çoi videon “përvëluese” në
x
BREAKING NEWS

Ja goditja e ashpër e DASH për Sali Berishën, si i rrëzuan amerikanët intrigat që po thur ish-kryeministri për t’i shpëtuar arrestimit të SPAK

Ja goditja e ashpër e DASH për Sali Berishën, si i rrëzuan
x
BREAKING NEWS

“Zëri Amerikës” publikon raportin alarmant që “shkund” qeverinë: Korrupsioni dhe kapja e shtetit janë rritur ndjeshëm, shqetësim marrëveshjet e fshehta mes partive politike, zyrtarëve të mazhorancës dhe grupeve kriminale

“Zëri Amerikës” publikon raportin alarmant që
x
BREAKING NEWS

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit, Ilir Metën nuk e mban vendi, paralajmëron se SPAK mund ta arrestojë, ish-presidenti shton kërcënimet ndaj Altin Dumanit

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit, Ilir Metën nuk e mban vendi,
x
BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x

Kultura

Trashëgimia jo vetëm kujdes nga shteti, Ministria e Kulturës angazhon pushtetin lokal dhe shoqatat

Trashëgimia jo vetëm kujdes nga shteti, Ministria e Kulturës
Monumentet e kulturës prej vitesh që ishin të lëna në harresë, u bënë jo pak pre e grabitjeve apo dëmtimeve të ndryshme, dhe këtë fat e patën edhe objektet e kultit. Pranë Ministrisë së Kulturës bëjnë të ditur se për monumentet e kulturës si pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kulturore, edhe me reformën e zbatuar në trashëgimi, është ngritur një rrjet për mirëmbajtjen, kujdesin dhe ruajtjen e tyre. Edhe pse rastet kur flitet për dëmtime të monumenteve të kulturës në objektet e kultit nuk mungojnë, pranë Ministrisë së Kulturës bëhet e ditur se vetë dikasteri ministror me strukturat që ka nuk mundet dot të ruajë çdo objekt kulti apo monument tjetër kulture. Për këtë kërkohet një bashkëpunim shumë i madh jo vetëm me kishat që i administrojnë këto objekte kulti por dhe me pushtetin lokal, ky i fundit sipas ministrisë prej vitesh nuk ka qenë i angazhuar sa duhet për ruajtjen e monumenteve të kulturës. Jo vetëm dëmtimet natyrore, por dhe në raste të tjera, si ai më i fundit i djegies së kishës së Shën Mërisë, objekt kulti fetar ndërtuar që më 1800, kanë qenë në vëmendje gjatë kësaj kohe. Kjo ka bërë që ruajtja e monumenteve të kulturës nga zjarri, apo dhe nga shkaqe natyrore të jetë kryesore për jetëgjatësinë e tyre. Përballë problemeve të trashëguara në menaxhimin, kujdes dhe mirëmbajtjen e monumenteve të kulturës, Milena Selimi, Këshilltare për Median dhe Komunikimin në MK pohon se është ngritur një rrjet bashkëpunimi me pushtetin lokal, biznese, shoqata, për monumentet e kulturës. “Sigurisht që nuk mundet vetëm shteti ti ruajë monumentet e kulturës, ndaj është ngritur rrejti i bashkëpunimit me shoqata, biznese, pushtetin lokal, që më parë nuk ka ekzistuar një bashkëpunim i tillë. Ju e keni parë dhe punën që kanë bërë gjatë kësaj kohe DRKK. Pas reformës në trashëgiminë kulturore, çdo qendër historike, zonat që kanë monumentet e kulturës janë të mbuluara nga specialistët. Por sigurisht ata që i administrojnë objektet e kultit monumente kulture duhet të jenë më të kujdesshëm. Është e pamundur që ti ruajë dhe mirëmbajë vetëm shteti, ndaj Ministria e Kulturës po punon në disa drejtime, siç janë dhe bashkëpunimet”, pohon mes të tjera Selimi, Këshilltare për Median dhe Komunikimin në Ministrinë e Kulturës.
 
Fonde nga bashkëpunimet
 
Por edhe pse Ministria e Kulturës bën të ditur se ka ndërmarrë një sërë masash, ka angazhuar specialistët në DRKK për të mbuluar terrenin ku ndodhen monumentet e kulturës dhe qendrat historike, sërish problemet janë të shumta. Përballë kësaj situate, bëhet e ditur se rrjeti i bashkëpunimit që Ministria e Kulturës e ka pasur në vëmendje për monumentet e kulturës ka sjellë jo pak përfitime sa i takon dhe fondeve për restaurime të ndryshme. Nga ky bashkëpunim, 35 mijë euro janë dhënë nga fondacioni “Cariplo” që do të përdoren për restaurimin e shtatë kishave, monumente kulture të njohura në vend. Vëmendje në restaurime gjatë kësaj kohe kanë dhe Ura e Goricës në Berat apo dhe Ura e Belabishtit. Ndërkaq bashkëpunimet po vijojnë dhe me TIKA për restaurimin e disa xhamive, objekte kulti monument kulture. Me shumë rëndësi nga Ministria e Kulturës duket se është parë dhe nisma “Miqtë e Monumenteve”. “Kjo ka qenë një nismë që ka angazhuar 166 shkolla nëntë vjeçare dhe të mesme”, pohon Milena Selimi, këshilltare për median dhe komunikimin në MK. Për Ministrinë e Kulturës administrimi i trashëgimisë kulturore ka nisur të funksionojë si një sistem i organizuar dhe profesional në terren, i udhëhequr vetëm nga ligji dhe vizioni i zhvillimit të qëndrueshëm dhe jo si vullnet egoist individësh në majë të kupolës. Ndërkaq që DRKK vijojnë çdo ditë duke publikuar punën që bëjnë për mirëmbajtjen e monumenteve të kulturës, ajo që kërkohet është sensibilizim më i madh për mbrojtjen e tyre. Nga Julia Vrapi
 

Më të lexuarat