BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Trashëgimia kulturore në shek. XXI diskutohet në konferencën në Napoli

Trashëgimia kulturore në shek. XXI diskutohet në konferencën

Konferenca “Trashëgimia kulturore në shek. XXI” në Napoli u zhvillua me praninë e politikëbërësve e specialistëve të trashëgimisë nga e gjithë bota. Ministrja e Kulturës Elva Margariti mori pjesë në konferencën në Napoli, për t’iu bashkuar nismës së UNESCO-s dhe qeverisë italiane “Call for Action”, për të rritur përgjegjësinë përballë sfidave me të cilat po na përball ky shekull, që nga ndryshimet klimatike, te kërkesat e reja të një turizmi kulturor gjithnjë në rritje. “Call for Action” është një thirrje për të respektuar konventat ndërkombëtare për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore materiale dhe jomateriale, por mbi të gjitha për t’ia vënë ato në shërbim njeriut, brezave të ardhshëm, që duhet ta gëzojnë dhe përcjellin. E pranishme në këtë konferencë ministrja Margariti vuri theksin në rijetësimin e trashëgimisë kulturore dhe vënien në shërbim të komuniteteve si një e mirë publike. "Duket si të ishte dje, kur së bashku, vendet anëtare të UNESCO-s nënshkruam njëzëri në Mexico City se “kultura është një e mirë publike” dhe si e tillë i përket çdo qytetari, në veçanti komuniteteve lokale, jeta e të cilëve është pazgjidhshmërisht e lidhur me trashëgiminë kulturore, pranë së cilës ata jetojnë. Dhe ja ku jemi sot, një vit më pas për të reflektuar mbi atë çka kemi bërë që prej nënshkrimit të këtij dokumenti në MondiaCult dhe për t’iu përgjigjur thirrjes për më shumë përgjegjësi në ruajtjen e trashëgimisë kulturore në shek. XXI. Një shekull që na ka vendosur përpara sfidave të reja, si ndryshimet klimatike, domosdoshmërinë për të balancuar nevojën për zhvillim ekonomik, për t’iu përgjigjur kërkesave që shtron rritja e turizmit dhe ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe përcjelljen e saj te brezat e rinj”, tha Margariti. Ajo ndau dhe eksperiencën lidhur me sfidën që u përball Shqipëria pas tërmetit të vitit 2019. "Me ndihmën bujare të Bashkimit Europian prej 40 milionë eurosh nisëm ringritjen e monumenteve, muzeve, kalave, kishave të dëmtuara nga tërmeti. Por nuk mjaftonte të ngrinim mure, por të ndërtonim më mirë. Restaurim, rijetësim dhe qasje teknologjike, por edhe mundësi të reja zhvillimi ekonomik për komunitetet lokale”, tha ministrja e Kulturës. Kjo konferencë u mbajt nga data 27-29 nëntor.