BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Kultura

“Ukraina, një krim lufte” me 50 fotografi mbi pasojat e agresionit rus

“Ukraina, një krim lufte” me 50 fotografi mbi pasojat e

Ekspozita "Ukraina: Një krim lufte" rrjedh nga libri me të njëjtin titull, dëshmi nga 93 fotoreporterë prej 29 vendesh të ndryshme, që paraqesin agresionin rus në Ukrainë. Ekspozita fotografike që do të hapet në Qendrën për Hapje dhe Dialog përçon për publikun dëshmitë tronditëse të agresionit Rus mbi Ukrainë, parë nën lupën e fotoreporterëve nga e mbarë bota që e dokumentuan atë përgjatë vitit të parë. Qendra për Hapje dhe Dialog -COD në bashkëpunim me Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë -OSFA dhe FotoEvidence, sjellin 50 imazhe fotografike dëshmi të fotoreporterëve, që dokumentuan të gjitha ngjarjet e vitit të parë të luftës. Svetlana Baçevanova, botuese e librit dhe kuratore e kësaj ekspozite në COD e vlerëson punën e bërë si një shfaqje në të gjitha dimensionet të realitetit të dhimbshëm. “Ne bëmë një thirrje të hapur dhe arritëm të mbledhim 6 mijë fotografi nga 120 fotoreporterë që dokumentuan luftën, ata vinin nga 29 vende të ndryshme të botës. Pas një pune përzgjedhëse vendosëm që në libër të përfshihen 360 foto dhe 30 dëshmi, ndërsa në ekspozitë ju do të mund të shihni 50 të tilla. Kjo ishte e nevojshme për të treguar me prova se çfarë mund të bëjë regjimi rus e që populli i Ukrainës e ka përjetuar terrorin katërcipërisht”, u shpreh Svetlana Bachevanova gjatë konferencë për mediat dhe publikun mbi ekspozitën “Ukraina: Një krim lufte”. Kjo ekspozitë vjen për herë të parë në Shqipëri dhe do të qëndrojë për publikun në datat 23 shkurt - 23 mars 2024. Ekspozita që do të hapet në COD vjen në vijim dhe të atyre më parë në këto mjedise.

Më të lexuarat