BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Kultura

Vasil Tole: Krahas nismës për regjistrimin e lahutës në UNESCO t’i kushtohet vëmendje shtetërore dhe publike, duke e shpallur edhe "Vitin e lahutës" Shqipëri-Kosovë

Vasil Tole: Krahas nismës për regjistrimin e lahutës në

Veglave muzikore historike në vendin tonë duhet, që ti kushtohet më shumë vëmendje nga institucionet për promovimin dhe ruajtjen e tyre si pjesë e trashëgimisë. Lahuta është një prej veglave muzikore historike, për të cilën muzikologu akademik Vasil Tole zëvendëskryetar i Akademisë së Shkencave shprehet se duhet që t’i kushtohet vëmendje shtetërore dhe publike. Muzikologu Tole sjell në vëmendje punën që bëhet në Gjermani nga këshillat e muzikës me veglat unike muzikore, duke shtuar se tradita atje duhet konsideruar si përvojë dhe tek ne. “Vegla muzikore e mandolinës, vegla e vitit 2023 në Gjermani. Çdo vit, këshillat e muzikës në shtetet federale gjermane propozojnë shpalljen e një vegle muzikore si "vegla muzikore e vitit". Në 2023 u vendos mandolina. Dhe me të drejtë. Kompozitorë si Mozart dhe Beethoven, Stravinsky dhe Mahler, por dhe Pierre Boulez e Bernd Alois Zimmermann, Konrad Wolki si dhe shumë të tjerë kanë shkruar faqe muzikore të mrekullueshme për këtë vegël. Kjo traditë e konsoliduar në vendet europiane duhet konsideruar si përvojë edhe tek ne në Shqipëri, vend me tradita të mrekullueshme e po aq me instrumente muzikore me shumë vlerë”, shprehet akademiku Vasil Tole në një reagim të tij.

Promovimi i dukurive jo materiale

Muzikologu akademik Vasil Tole edhe më parë është shprehur për punën që duhet bërë për të ruajtur vlerat e trashëgimisë sonë. Sipas tij për lahutën në vend duhet të tregohet vëmendje, që nga institucionet shtetërore të shpallet dhe “Viti i lahutës”. “Nisur nga sa më sipër, krahas nismës për regjistrimin e lahutës në UNESCO, kemi nevojë që veglave unike si lahuta, vegël historike e shqiptarëve prej të cilëve e huazuan edhe fqinjët, ti kushtohet vëmendje shtetërore dhe publike duke e shpallur edhe "Vitin e lahutës", Shqipëri-Kosovë. Propozimi do të formalizohet shumë shpejt për Ministrinë e Kulturës, e cila i ka kushtuar rëndësi të veçantë vitet e fundit promovimit kombëtar dhe ndërkombëtar të dukurive jo materiale”, vijon akademik Vasil Tole në reagimin e tij. Ndërsa shprehet për “Vitin e lahutës”, që duhet të jetë në vëmendje nga institucionet në vend, muzikologu dhe studiuesi Vasil Tole sjell në vëmendje dhe çfarë ka shkruar At Gjergj Fishta për lahutën. “At Gjergj Fishta i ka ngritur monument lahutës me veprën në vargje “Lahuta e Malcis”, dhe ka thënë se: ... lahuta asht nji instrument fort i pëlqyem prej njerzvet t’maleve t’ona, me t’cillen ata kndojnë lavdin a se vajtojnë dhimbjen e tyne. "Viti i lahutës", së shpejti!”, vijon akademiku Tole. Përhapja gjeografike e lahutës në vendin përkon me vetë përhapjen e këngëve të kreshnikëve. Lahutën e shohim në Krujë, në Veriperëndim, pastaj Malësi e madhe, Hoti e Gruda, Kelmendi, Kastrati, Rranxat e Shkodrës, Dukagjin, Postribë, Shllak, Nikaj-Merturi dhe në zonat e Malësisë së Gjakovës.