BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Kultura

Vepra nga Erick Meyenberg dhe artisti Gentian Doda në Pavijonin e Meksikës në Bienalen e Venecias

Vepra nga Erick Meyenberg dhe artisti Gentian Doda në Pavijonin e

Vepra e titulluar “Iknim, ktheheshim gjithmonë” e krijuar nga Erick Meyenberg dhe artisti Gentian Doda prezantohet në Bienalen e Venecias. Ministri i Ekonomisë Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja shprehet në një postim në rrjetet sociale se është një vepër që befason në Pavijonin e Meksikës në Bienalen e Venecias. ““Iknim, ktheheshim gjithmonë” në La Biennale di Venezia Arte 2024. Vepra e krijuar nga Erick Meyenberg dhe Gentian Doda, me një ekip artistik meksikano-shqiptar, befason në Pavijonin e Meksikës!”, shkruan ministri Gonxhja që ka ndarë dhe foto të veprës në rrjete sociale. Një video-instalacion që paraqet familjen Doda, familje shqiptare e emigruar në Itali prej 30 vjetësh, në një moment idilik dhe nostalgjik, që luan me konceptin e “rikthimit të përjetshëm” mes objekteve të gërryera nga koha. Ministri Blendi Gonxhja shprehet se filmi poetik i shoqëruar me punime skulpturale të artistit meksikan Erick Meyenberg dhe ndërhyrjen koreografike “Mbi relievet e një kohe” nga “was bleibt kollektiv | Gentian Doda” krijuan një eksperiencë imersive dhe të paharrueshme për të pranishmit. Pavijoni i Meksikës në Bienalen e Venecias, “Nos marchabamos, regresabamos siempre” ka si kuratore Tania Ragasol. Bashkëpunim artistik/koreografi/muzika origjinale: ‘was bleibt kollektiv | Gentian Doda, produksion artistik Roberto Velazquez, montazh Martha Uc. Performues janë Rosella Pellicciotti, Fjorald Doci, Julien Klopfenstein, kostumografia Ardi Asllani, fragment muzikor nga “Actus, for Vjosa”: Çezar Aliaj. Makrotema e këtij edicioni të 60-të të Bienales së Venecias, 20 prill - 24 nëntor, është “Të huaj kudo” dhe vjen nën drejtimin artistik të kuratorit brazilian Adriano Pedrosa.