BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Lifestyle

33 miliardë herë më e madhe se masa e Diellit/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin befasues: Nuk ka ndodhur kurrë më parë! Kjo është jashtëzakonisht emocionuese

33 miliardë herë më e madhe se masa e Diellit/

Një vrimë e zezë ultramasive rreth 33 miliardë herë më e madhe se masa e Diellit është zbuluar nga astronomët në Mbretërinë e Bashkuar. Shkencëtarët nga Universiteti Durham thanë se vrima e zezë gjigante është një nga më të mëdhatë e gjetura ndonjëherë.

Ekipi i përshkroi gjetjet e tij, të botuara në revistën Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, si “jashtëzakonisht emocionuese”.

“Kjo vrimë e zezë e veçantë, e cila është afërsisht 30 miliardë herë më e madhe se masa e Diellit tonë, është një nga më të mëdhatë e zbuluara ndonjëherë, kështu që është një zbulim jashtëzakonisht emocionues”, tha autori kryesor Dr James Nightingale, i Departamentit të Fizikës në Universitetin Durham.

Vrimat e zeza ultramasive janë objektet më masive në univers, me masën midis 10 miliardë dhe 40 miliardë herë më shumë se masa e Diellit.

Astronomët besojnë se ato mund të gjenden në qendër të të gjitha galaktikave të mëdha si Rruga e Qumështit.

Vrimat e zeza ultramasive janë të rralla dhe të pakapshme dhe origjina e tyre është e paqartë. Disa besojnë se ato u formuan nga bashkimi ekstrem i galaktikave masive miliarda vjet më parë, kur universi ishte ende i ri.

Studiuesit përdorën një fenomen të njohur si lente gravitacionale, ku morën ndihmë nga një galaktikë e afërt duke e kthyer atë në një xham zmadhues gjigant.

Kjo zbuloi praninë e vrimës së zezë ultramasive, një rajon ku tërheqja e gravitetit është aq e fuqishme sa që as drita nuk mund të shpëtojë.

Shkencëtarët përdorën simulime superkompjuterike në Universitetin Durham dhe imazhe të kapura nga Teleskopi Hapësinor Hubble për të konfirmuar madhësinë e vrimës së zezë supermasive. Ata thanë se kjo është vrima e parë e zezë e gjetur duke përdorur lente gravitacionale.

“Shumica e vrimave të zeza më të mëdha për të cilat ne dimë janë në një gjendje aktive, ku materia e tërhequr afër vrimës së zezë nxehet dhe lëshon energji në formën e dritës, rrezeve X dhe rrezatimeve të tjera. Megjithatë, lente gravitacionale bën të mundur studimin e vrimave të zeza joaktive, diçka që aktualisht nuk është e mundur në galaktikat e largëta,” tha Dr Nightingale.

Kjo qasje mund të na lejojë të zbulojmë shumë më tepër vrima të zeza përtej universit tonë lokal dhe të zbulojmë se si këto objekte ekzotike evoluuan më tej në kohën kozmike.

Studiuesit thanë se puna e tyre hap “mundësinë joshëse” që astronomët të mund të zbulojnë më shumë vrima të zeza ultramasive sesa mendohej më parë.