BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

4 shenjat që tregojnë se një çift po shkon drejt divorcit

4 shenjat që tregojnë se një çift po shkon drejt divorcit

Një ekspert i marrëdhënieve zbuloi katër shenjat treguese që paralajmërojnë një divorc në një martesë. Në fakt, ai i përshkruan si “më të zakonshme nga sa mendoni”.

Psikologia klinike me bazë në Kaliforni, Kathy Nickerson, shpjegoi se ka katër sjellje që tregojnë se një ndarje është në horizont.

Teoria e saj bazohet në atë të studiuesit, John Gottman, dhe në thelb e konfirmon atë. Sipas Gottman, i cili ka bërë 40 vjet kërkime mbi marrëdhëniet e çifteve të martuara, janë katër faktorë që mund të çojnë çdo marrëdhënie të prishet dhe përfundimisht të ndahet. Ato janë: kritika, mbrojtja e vazhdueshme, përbuzja dhe apatia.

Ndërsa Kathy Nickerson përmend në videon e saj se faktorët e mësipërm mund të parashikojnë një divorc ose një ndarje në masën 90%. “A e dini se ka katër sjellje që parashikojnë 90% të përfundimit të një marrëdhënieje?”. Më pas ai shpjegoi se si secili faktor kontribuon në ndarjen:

“ Kritika ndodh kur komentoni fort ose negativisht mendimet, ndjenjat, veprimet, sjelljen dhe pamjen e partnerit tuaj. Për shembull, mund t’i thuhet në dialog çiftit: “Oh, pra, sot do të jeni ulur në divan gjithë ditën, apo jo? Ju nuk bëni asgjë për të ndihmuar. Je dembel”. Kritika e shkatërron marrëdhënien, pasi tregon mungesën e pranimit dhe nëse nuk ndihemi të pranuar në marrëdhënien tonë, nuk do të ndihemi rehat të ndajmë mendimet dhe ndjenjat tona”.

Në lidhje me përbuzjen, ai tha: “Përçmuese mund të jenë edhe fjalët dhe sjellja jonë. Një shembull përbuzjeje në një lidhje mund të jetë: “Nuk mund ta besoj se jam martuar me një person kaq të neveritshëm. Ju hoqët dorë nga vetja. Ti ma shpif”. Në fakt, eksperti i marrëdhënieve vuri në dukje se hulumtimi i Gottman tregoi se ky është treguesi më i rëndësishëm i divorcit në një martesë. “Është e vështirë të ndihesh i sigurt dhe rehat kur tjetri vazhdimisht tregon të metat dhe gabimet e tua. Ndihesh i shkatërruar”, tha ai.

Shenja tjetër në listë është apatia, e njohur edhe si gurëzim . Në këtë rast, njëri nga dy partnerët shmang bisedat dhe ndalon së foluri kur mendon se tema nuk i intereson apo e lodh. “Shkatërrimi i gurëve është shkatërrues për marrëdhënien tonë, sepse kur ndodh, ndihemi sikur tjetri po na anulon, se nuk mund të dëgjohemi. Nëse partneri ynë thjesht largohet nga ne pa na përgjigjur, ne mendojmë se ai nuk na kupton. Na zhvlerëson dhe na çon në një ndjenjë dyshimi për veten dhe marrëdhënien tonë. Distancohemi dhe e shpjegojmë si mungesë dashurie dhe interesi ”, theksoi eksperti në video.

Në fund ai shpjegoi se mbrojtja e vazhdueshme që zhvillojmë në një marrëdhënie nënkupton pasiguri dhe tjetërsim të dy partnerëve. “Nëse partneri juaj ndan me ju pse ndihet i lënduar nga sjellja juaj dhe ju automatikisht përpiqeni të mbroni veten duke ngritur zërin, atëherë ka shumë të ngjarë që menjëherë të zhvilloni një pozicion mbrojtës. Shumë herë nuk e kuptojmë se si ndodh kjo, por mund të çojë në përfundimin e një lidhjeje, pasi shkakton pasiguri dhe mungesë mirëkuptimi”.

Çfarë mund të bëni për të ndihmuar marrëdhënien tuaj
Eksperti vëren se nuk është tepër vonë për të përmirësuar marrëdhënien tuaj , për sa kohë që ju dëshironi.

“Filloni duke u bërë më pozitiv, i dashur dhe i sjellshëm me partnerin tuaj. Tregoni vullnet të mirë dhe përpiquni të ndryshoni rutinën tuaj për një kohë. Organizoni shëtitje apo aktivitete të përbashkëta dhe mbani mend se nuk ka person perfekt, pra nuk ka lidhje perfekte apo martesë të përsosur. Marrëdhënia juaj do të jetë aq e lumtur dhe e shëndetshme sa dëshironi të jetë. Thjesht duhet t’i kushtoni vëmendjen dhe përkushtimin që ka nevojë”.