BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

A e dinit? Kjo është arsyeja pse foshnjat qajnë menjëherë pas lindjes

A e dinit? Kjo është arsyeja pse foshnjat qajnë

Në momentin që një i porsalindur vjen në jetë, klithma e tyre e parë shënon një moment historik të jashtëzakonshëm. Por pse qajnë foshnjat menjëherë pas lindjes? Për të kuptuar këtë sjellje instinktive, duhet të thellohemi në faktorët fiziologjikë, psikologjikë dhe mjedisorë që shkaktojnë këtë akt vendimtar.

Arsyet fiziologjike prapa britmës së parë

Fryma e Parë e Jetës
E qara e parë e foshnjës zakonisht lidhet me frymëmarrjen e tyre fillestare. Brenda mitrës, një fëmijë mbështetet në kordonin e kërthizës për të marrë gjak të pasur me oksigjen nga placenta. Megjithatë, në lindje, foshnja duhet të kalojë në frymëmarrje të pavarur. Ky tranzicion përfshin:

Pastrimi i lëngjeve nga mushkëritë: Gjatë shtatzënisë, mushkëritë janë të mbushura me lëng amniotik. Në lindje, procesi i të qarit ndihmon në nxjerrjen e këtij lëngu, duke lejuar që mushkëritë të fryhen dhe të lehtësojnë marrjen e ajrit.

Aktivizimi i sistemit të frymëmarrjes: E qara fillon sistemin e frymëmarrjes së foshnjës, duke zgjeruar mushkëritë dhe duke mundësuar rrjedhjen e oksigjenit në qarkullimin e gjakut.

Ndryshimet në sistemin e qarkullimit të gjakut
Sistemi i qarkullimit të gjakut të të porsalindurit gjithashtu duhet të përshtatet në lindje. Para lindjes, gjaku i foshnjës anashkalon mushkëritë nëpërmjet duktus arteriosus dhe foramen ovale, dy enët e gjakut të fetusit. Thirrja e parë ndihmon në mbylljen e këtyre rrugëve dhe ridrejton gjakun që të rrjedhë nëpër mushkëri, duke bërë të mundur shkëmbimin efikas të oksigjenit.

Stimujt nga dorëzimi
Vetë procesi i lindjes, qoftë përmes lindjes natyrale vaginale ose prerjes cezariane, ofron një sërë stimujsh që mund të shkaktojnë të qarë:

Ndryshimet e temperaturës: Ekspozimi i papritur ndaj një mjedisi të jashtëm më të freskët mund të tronditë sistemin e foshnjës, duke shkaktuar një të qarë ndërsa trupi i tyre përshtatet.

Ndjesitë fizike: Kontakti me ajrin, prekjen dhe gravitetin krijon një kaskadë ndjesish të reja për foshnjën pas mjedisit të mbyllur dhe të ngrohtë të mitrës.

Trajtimi nga stafi mjekësor: Procedurat rutinë pas lindjes, si thithja e rrugëve të frymëmarrjes ose shtrëngimi i kordonit të kërthizës mund të shkaktojnë siklet, duke çuar në të qara.

Aspektet psikologjike dhe emocionale

Që në fillim, e qara është mjeti kryesor i komunikimit për një të porsalindur. E qara e parë siguron stafin mjekësor dhe prindërit se mushkëritë e foshnjës po punojnë mirë, duke krijuar një lidhje të menjëhershme emocionale. Kjo formë e hershme e komunikimit shtron bazën për aftësinë e mëvonshme të foshnjës për të shprehur urinë, parehatinë dhe nevoja të tjera.

Stresi dhe lehtësimi
Lindja është një proces sfidues dhe stresues për një fëmijë, që kërkon përshtatje të jashtëzakonshme fiziologjike. E qara pas lindjes mund të shërbejë si çlirim i stresit, një mënyrë që fëmija të përshtatet emocionalisht me ndryshimin e papritur dhe dërrmues në mjedis.

Perspektiva Mjekësore mbi Thirrjen e Parë

Vlerësimi i shëndetit të të porsalindurit

E qara e parë shërben si një tregues i rëndësishëm i shëndetit të përgjithshëm të foshnjës. Profesionistët mjekësorë shpesh kërkojnë një të qarë të fortë dhe të qëndrueshme, e cila sugjeron se sistemi i frymëmarrjes po funksionon mirë dhe foshnja ka ton të mirë të muskujve.

Rezultati APGAR
E qara e një të porsalinduri është pjesë e rezultatit APGAR, një mjet i shpejtë vlerësimi që përdoret për të vlerësuar gjendjen e një foshnjeje menjëherë pas lindjes. Ai mat pesë kritere: Pamja (ngjyra e lëkurës), Pulsi (rrahjet e zemrës), Grimaci (përgjigja reflekse), Aktiviteti (toni muskulor) dhe Frymëmarrja (përpjekja për frymëmarrje). Një klithmë e fortë ndikon pozitivisht në rezultatet e grimasave dhe frymëmarrjes, duke treguar se foshnja po përshtatet mirë me jetën jashtë mitrës.

Kushtet që ndikojnë në britmën e parë

Ndonjëherë, foshnjat nuk qajnë menjëherë për shkak të kushteve specifike mjekësore. Kjo mund të jetë për shkak të parakohshmërisë, vështirësisë në pastrimin e lëngjeve të mushkërive ose komplikimeve të lindjes që kërkojnë ndërhyrje mjekësore. Në raste të tilla, mungesa e një klithjeje nuk tregon domosdoshmërisht probleme shëndetësore afatgjata.