BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe vartëses rëndojnë pozitat, ish-ministri fluturon drejt Suedisë

Arben Ahmetaj drejt SPAK për pastrim parash, dëshmia e pastrueses dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë merr vendimin për Jeton Lamin

Kërkoi ndryshimin e masës së sigurisë. Gjykata e Lartë
x

Lifestyle

Flasin ekspertët/ Lulja e Krishtlindjeve ka një emër, e dinit? Ja sa herë duhet ta ujisni dhe këshillat si të mos thahet

Flasin ekspertët/ Lulja e Krishtlindjeve ka një emër, e dinit?

Në këtë periudhë të vitit, shtëpitë mbushen me “aromë festash”. Për ta shtuar këtë atmosferë shërben dhe ajo që njihet gjerësisht si lulja e Krishtlindjeve, por emrin e vërtetë e ka lulja Poinsettias. Ajo është një lule mjaft delikate e cila do tepër kujdes në ujitje.

Poinsettias lulëzojnë në dritë dhe ngrohtësi dhe duhet të mbahen larg zonave që janë shumë të ftohta dhe me hije, gjithashtu edhe larg vendeve që u bien direkt rrezet e diellit.

Ekspertët thonë se mjedisi “ideal” për këtë bimë festive që rritet në ambiente të brendshme shtëpie është i ngrohtë, ku rrezet e diellit të dimrit bien tërthorazi.

Ekspertët e kopshtarisë shpjeguan: “Poinsettias janë bimë të ndjeshme ndaj ujitjes së pamjaftueshme dhe mbiujitjes. Kur nuk ujiten shumë, bimët thahen dhe fillojnë të vyshken. Gjethet e tyre fillojnë të përkulen dhe të bien. Kur ujiten shumë, rrënjët lagen shumë, duke çuar në kalbjen e tyre, e cila mund ta thajë totalisht bimën.”

“Mënyra e duhur për të ujitur një poinsettia është ta bëni këtë sa herë që plehu duket i thatë, që zakonisht është çdo dy deri në tre ditë.

Është e pamundur t’ju duhet ta ujisni bimën çdo ditë, përveç nëse mbahet në një zonë shumë të thatë, si p.sh. pranë një kondicioneri.

Nëse është e mundur, lulet poinsettias duhet të mbahen larg burimeve të nxehtësisë.