BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Lifestyle

Flasin ekspertët/ Lulja e Krishtlindjeve ka një emër, e dinit? Ja sa herë duhet ta ujisni dhe këshillat si të mos thahet

Flasin ekspertët/ Lulja e Krishtlindjeve ka një emër, e dinit?

Në këtë periudhë të vitit, shtëpitë mbushen me “aromë festash”. Për ta shtuar këtë atmosferë shërben dhe ajo që njihet gjerësisht si lulja e Krishtlindjeve, por emrin e vërtetë e ka lulja Poinsettias. Ajo është një lule mjaft delikate e cila do tepër kujdes në ujitje.

Poinsettias lulëzojnë në dritë dhe ngrohtësi dhe duhet të mbahen larg zonave që janë shumë të ftohta dhe me hije, gjithashtu edhe larg vendeve që u bien direkt rrezet e diellit.

Ekspertët thonë se mjedisi “ideal” për këtë bimë festive që rritet në ambiente të brendshme shtëpie është i ngrohtë, ku rrezet e diellit të dimrit bien tërthorazi.

Ekspertët e kopshtarisë shpjeguan: “Poinsettias janë bimë të ndjeshme ndaj ujitjes së pamjaftueshme dhe mbiujitjes. Kur nuk ujiten shumë, bimët thahen dhe fillojnë të vyshken. Gjethet e tyre fillojnë të përkulen dhe të bien. Kur ujiten shumë, rrënjët lagen shumë, duke çuar në kalbjen e tyre, e cila mund ta thajë totalisht bimën.”

“Mënyra e duhur për të ujitur një poinsettia është ta bëni këtë sa herë që plehu duket i thatë, që zakonisht është çdo dy deri në tre ditë.

Është e pamundur t’ju duhet ta ujisni bimën çdo ditë, përveç nëse mbahet në një zonë shumë të thatë, si p.sh. pranë një kondicioneri.

Nëse është e mundur, lulet poinsettias duhet të mbahen larg burimeve të nxehtësisë.