BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Lifestyle

E keni ditur? Ja sa të rrezikshme janë bojërat e tatuazheve

E keni ditur? Ja sa të rrezikshme janë bojërat e tatuazheve

Një studim i fundit ka ngritur shqetësime për sigurinë e bojërave të tatuazheve, duke sugjeruar se shumica e mostrave të bojës së tatuazheve të testuara në Nju Jork përmbajnë kimikate që mund të shkaktojnë dëmtim të organeve.

Gjetjet, të botuara në revistën Analytical Chemistry, nxjerrin në pah mospërputhjet midis përbërësve të listuar dhe përbërjes aktuale, duke bërë thirrje për rritje të rregullimit dhe ndërgjegjësimit në industrinë e tatuazheve.

Nga 54 mostra boje të mbledhura nga nëntë prodhues me bazë në SHBA, 45 përmbanin përbërës që nuk janë të shënuar në etiketë.

Ndër kimikatet e zbuluara ishin glikoli i polietilenit dhe 2-fenoksietanoli, të cilat të dyja kanë qenë të lidhura me efekte negative shëndetësore, duke përfshirë dëmtimin e organeve dhe mosfunksionimin e sistemit nervor tek foshnjat.

Zbulimi vjen në një kohë kur tatuazhet janë më popullore se kurrë në SHBA, me sondazhet që sugjerojnë se mbi një e treta e amerikanëve tani kanë tatuazhe.

FDA do të fillojë rregullimin e bojërave të tatuazheve në përgjigje të shqetësimeve në rritje për sëmundjet e shkaktuara nga ndotësit mikrobikë, duke shënuar një ndryshim të rëndësishëm në mbikëqyrje sipas Ligjit të Rregullimit të Modernizimit të Kozmetikës.

Ndërsa tatuazhet janë bërë gjithnjë e më të zakonshme, me të famshëm si Justin Bieber dhe Machine Gun Kelly që reklamojnë tatuazhe të ndërlikuara, studimi nënvizon nevojën për më shumë transparencë dhe masa sigurie në industri.

Dr. John Swierk, studiuesi kryesor, theksoi rëndësinë e pajisjes së artistëve të tatuazheve dhe klientëve me informacion më të mirë rreth përbërjes së bojës dhe rreziqeve të mundshme.

Gjetjet e studimit shërbejnë si një thirrje zgjimi për industrinë e tatuazheve për të rivlerësuar proceset e prodhimit dhe për të përmirësuar praktikat e etiketimit.

Ndërsa më shumë amerikanë i përqafojnë tatuazhet si një formë vetë-shprehjeje, garantimi i sigurisë dhe integritetit të bojërave të tatuazheve është thelbësor për mbrojtjen e shëndetit dhe mirëqenies publike.